Uwaga na niebezpieczne dla dzieci wyzwania w mediach społecznościowych! Zobacz, co robić, jeśli dziecko znalazło podejrzany film na TikToku

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Aaron Weiss/ Unsplash.com
Popularne wśród dzieci i młodzieży media społecznościowe, np. TikTok, mogą być źródłem treści niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Przykład stanowi Blackout Challenge, czyli wyzwanie, w którym brał udział niejeden młody użytkownik social mediów. Wyjaśniamy, na czym polega wyzwanie i jak chronić najmłodszych przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w internecie.

Na czym polega Blackout Challenge?

Blackout Challenge to pomysł, który potrafi zmrozić krew w żyłach. W ramach zadania dziecko ma wstrzymywać oddech tak długo, aż straci przytomność. Konsekwencje takiego działania mogą być tragiczne w skutkach. Długotrwały brak oddechu grozi nie tylko utratą przytomności, ale i śmiercią. Przez brak dopływu tlenu może dojść do zatrzymania akcji serca, uszkodzenia narządów, np. mózgu i zatrzymaniem krążenia.

- Utrata przytomności to stan zagrożenia życia. Najczęściej jest efektem urazu, wstrząsu lub stanu chorobowego. W jej następstwie może dojść do niedrożności dróg oddechowych na skutek zablokowania ich językiem, ciałem obcym lub treścią żołądka, co powoduje bezdech, a po kilkudziesięciu sekundach – zatrzymanie krążenia. Dlatego umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej jest niezwykle ważna – przypomina Wydział Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.

Na stronie Policji można także znaleźć szczegółowe instrukcje, jak postępować z osobą nieprzytomną.

Wyzwania Blackout Challenge zyskały na popularności za sprawą virali w amerykańskich mediach społecznościowych. Bywają określane jako „gra w omdlenie”, „gra w dławienie” lub „szybki sen”. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) – agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, na którą powołuje się Daily Mail, w latach 1995 – 2007 w USA stwierdzono 82 zgony związane prawdopodobnie z zadławieniem się wśród osób w wieku od 6 do 19 lat.

Zobacz także: Zabraniasz dziecku korzystać ze smartfona lub tabletu? Nastolatki odłączone od internetu mają niższą samoocenę i gorsze relacje ze znajomymi

Rodzice o Blackout Challenge

W grudniu 2021 r. niebezpieczeństwa związane z Blackout Challenge nagłośniła matka 10-letniej Nyli Anderson, Tawainna Anderson. Z jej relacji dla 6 ABC w Filadelfii wynika, że córka wzięła udział w wyzwaniu z TikToka, kiedy przebywała w swojej sypialni. Gdy rodzice odkryli, że dziecko straciło przytomność i nie daje znaków życia, zawieźli dziewczynkę do pobliskiego szpitala. Niestety było już za późno, aby uratować Nylę. Wcześniej podobne wyzwanie miał przypłacić życiem 12-latek, Joshua Haileyesus. Według rodziców obojga dzieci żadne z nich nie miało myśli samobójczych.

Tawainna Anderson apeluje do rodziców, aby sprawdzali telefony swoich dzieci. Kobieta podkreśla także, jak ważna jest rozmowa z najmłodszymi. W jej opinii młodzi ludzie nie mają świadomości tego, że robią coś złego.

Reakcja TikToka na Blackout Challenge

Na szczęście TikTok podjął już pewne kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. Po wpisaniu w wyszukiwarce frazy „blackout challenge” wyświetla się komunikat o braku wyników. - Zwrot może kojarzyć się z zachowaniami lub treściami niedozwolonymi w świetle naszych zasad. Priorytetem TikTok jest promowanie środowiska użytkowników opartego na poczuciu bezpieczeństwa i zaufania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszych zasadach społeczności – można przeczytać w komunikacie TikToka.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Warto wiedzieć, że niedozwolone lub niebezpieczne treści w internecie, jak też podejrzanych użytkowników można zgłaszać administratorom aplikacji mobilnych i webowych. Ponadto istnieją różne inicjatywy, mające na celu walkę z mową nienawiści. Przykładowo, pod adresem Mowanienawisci.info znajduje się wiele przydatnych materiałów na temat zgłaszania mowy nienawiści w Polsce.

Warto także korzystać z serwisu Hejtstop.pl, gdzie można wkleić link do posta, który według nas narusza prawo oraz treść wpisu naruszającego prawo.

Jak zgłosić konto lub treść na TikToku?

Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie konta lub treści bezpośrednio na TikToku. Aby to zrobić, należy stuknąć w awatara użytkownika bądź użytkowniczki TikToka i przytrzymać palec, a następnie stuknąć w ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu strony Konto. W dalszej kolejności trzeba wybrać „Zgłoś” (ikona z flagą). Następnie należy wybrać jedną z opcji: „Zgłoś konto” lub „Zgłoś treść”, po czym – wskazać rodzaj zgłoszenia (można np. zgłosić film lub hashtag).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet