Ten gest może uratować ci życie. Zastosowała go nastolatka, która padła ofiarą porywacza

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Anna Bartosiewicz / Polska Press
Gest pomocy (ang. „signal for help”) to znak opracowany przez Kanadyjską Fundację Kobiet, organizację pomagającą kobietom, dziewczynom i osobom zróżnicowanym pod względem płci wychodzić z ubóstwa i sytuacji przemocy domowej. Posłużyła się nim 16-latka przewożona autem przez porywacza.

Gest pomocy umożliwił nastolatce zasygnalizowanie problemu

Stacja CNN opisała przypadek 16-letniej dziewczyny, która została uprowadzona przez 61-letniego mężczyznę. Rodzice mieszkanki Asheville w Północnej Karolinie zgłosili zaginięcie córki 2 listopada. Przez dwa dni nie było wiadomo, co dzieje się z dziewczyną, jednak po tym czasie doszło do nietypowego zdarzenia. Kierowca jadący trasą szybkiego ruchu w stanie Kentucky zauważył, że pasażerka jadącego obok samochodu pokazuje mu na migi nietypowe znaki przez szybę. 

Dziewczyna trzymała podniesioną dłoń ze zgiętym kciukiem, którą następnie zaciska w pięść i ponownie otwierała. W Stanach Zjednoczonych ten gest interpretuje się jako wołanie o pomoc. Jest to znak, który opracowała Kanadyjska Fundacja Kobiet (Canadian Women's Foundation) na potrzeby ofiar przemocy domowej, aby mogły one sygnalizować problem bez mówienia o nim na głos. Jak podkreśla CNN, była to swojego rodzaju odpowiedź na pandemię.

Zobacz, jak wykonać gest pomocy

1. Najpiejw schowaj kciuk i odwróć dłoń w stronę rozmówcy.

Ten gest może uratować ci życie. Zastosowała go nastolatka, która padła ofiarą porywacza
Anna Bartosiewicz / Polska Press

2. Następnie zaciśnij dłoń w pięść, oplatając pozostałymi palcami kciuk.

Ten gest może uratować ci życie. Zastosowała go nastolatka, która padła ofiarą porywacza
Anna Bartosiewicz / Polska Press

3. Otwórz dłoń, chowając w dalszym ciągu kciuk.
4. W razie potrzeby powtórz gest pomocy.

Policja odnalazła nastolatkę dzieki gestowi pomocy

Kierowca z Kentucky prawidłowo odczytał sygnał i powiadomił o incydencie policję, dzięki czemu funkcjonariusze byli w stanie odnaleźć i zatrzymać auto. Jak się okazało, pojazd prowadził porywacz.

Warto przeczytać również:

Za uprowadzenie nastolatki z Asheville odpowiedzialny jest James Herbert Brick. Mężczyzna trafił do aresztu. Z relacmi CNN wynika, że porwana dziewczyna nauczyła się „gestu pomocy”, oglądając filmy na TikToku. Migowy sygnał stworzony na potrzeby osób, które są ofiarami agresji ze strony najbliższych, znalazł zupełnie nowe zastosowanie. Nadal jednak nie wszyscy znają ten symbol. Amerykanka wyznała mediom, że wielokrotnie pokazywała go kierowcom, zanim działanie przyniosło zamierzony efekt.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet