Znana influencerka o hejcie w social mediach: Nie żyję po to, by podobać się mężczyznom

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Anna Shvets/ Pexels.com
Justyna Lis – ciałopozytywna influencekra, która ma ponad 66 tys. obserwujących na Instagramie, po raz kolejny porusza ważny problem, jakim jest brak zgody na body shaming. Ostatnio odniosła się do mowy nienawiści, z jaką spotyka się w mediach społecznościowych. - Najczęstszy hejt, który dostawałam, gdy starałam się normalizować na TikToku fałdki, cellulit, obwisłą skórę? Żaden facet cię nie chce, więc jesteś tak zdesperowana, że wrzucasz tutaj swoje cielsko i liczysz na aprobatę – wspomina Justyna Lis na Instagramie.

Justyna Lis, jedna z najważniejszych polskich influencerek z nurtu body positive, wyróżnia się w mediach społecznościowych za sprawą wpisów i nagrań, które pomagają kobietom zaakceptować własną aparycję. Propaguje akceptację swojego ciała bez sztucznych upiększeń i tuszowania jego niedoskonałości. Pokazuje w social mediach, jak naprawdę wyglądają i podobnie jak inne ciałopozytywne influencerki, odnosi się do kreowania wyidealizowanego wizerunku kobiety przez media, film i popkulturę.

Ostatnio Justyna Lis ponownie wzięła na tapetę kwestię oceniania kobiet przez pryzmat tego, co podoba się mężczyznom. Zamieściła na Instagramie swoje zdjęcie w bieliźnie z opisem „Nie żyję po to, by podobać się mężczyznom”. TikTokerka, która ma już 66,5 tys. obserwujących na Instagramie, opatrzyła swoją fotografię obszernym komentarzem.

„(...) Kiedy kolesie wreszcie skumają, że nie wszystko na świecie jest o nich?

Patriarchat doprowadził do tego, że każda najmniejsza decyzja podjęta przez kobietę musi przejść przez filtr jakiegoś mężczyzny i zostać oceniona pod kątem tego czy ✨spodoba się facetom✨I nie daj bór żeby się nie spodobała, bo wtedy kobietę spotkać może najgorszy scenariusz z możliwych, czyli ✨nie spodoba się żadnemu mężczyźnie i zostanie starą panną✨.

Koleżanka poruszała na swoim profilu temat piersi, dla jasności – kobiecych piersi. Temat o kobietach poruszony z myślą o kobietach. Co czytała w wiadomościach? ✨Faceci kochają małe piersi✨

🤢 nikt nie pytał.

Najczęstszy hejt, który dostawałam, gdy starałam się normalizować na TikToku fałdki, cellulit, obwisłą skórę? ✨Żaden facet cię nie chce, więc jesteś tak zdesperowana, że wrzucasz tutaj swoje cielsko i liczysz na aprobatę✨

Szczęśliwie nie żyłam, nie żyję i nie będę żyła po to, żeby podobać się mężczyznom i wiem, że Ty też nie” – pisze Justyna Lis.

Influencerki wpisujące się w nurt ciałopozytywności podkreślają, że tusza, zmarszczki, cellulit, fałdki czy blizny nie powinny przyczyniać się do obniżonego poczucia własnej wartości kobiet. Krytykują także wszelkie przejawy body shamingu, a więc zawstydzania innych ze względu na wygląd. Są zwolenniczkami przyjaznego nastawienia do cielesności i walczą ze stereotypami na temat kobiet.

Warto przeczytać również:

Kultura, w której żyjemy, determinuje to, jak są postrzegane kobiety. Reklamy przeważnie epatują nas zdjęciami zgrabnych modelek i aktorek, w kinie i teatrze najczęściej odnoszą sukcesy zgrabne artystki, a w mediach można znaleźć bardzo dużo nacechowanych erotycznie zdjęć kobiet w bikini, z odsłoniętym biustem i makijażem ukrywającym przebarwienia skóry. Dominacja tego typu obrazów jest źródłem frustracji dla coraz większego grona osób.

Feministki od dekad mówią o przedmiotowym traktowaniu kobiety i patrzeniu na nią z męskiej perspektywy. Już w 1975 r. Laura Mulvey, feministyczna teoretyczka filmu, opisała mechanizm tzw. male gaze w eseju pt. „Przyjemność wzrokowa a kino narracyjne” (ang. „Visual Pleasure and Narrative Cinema”). Badaczka stoi na stanowisku, zgodnie z którym przyjemność z patrzenia i pewnego rodzaju podglądactwo znajdują się u podstaw sukcesu hollywoodzkiego kina. Jak sugeruje, potrzebna jest zmiana postrzegania i ukazywania kobiet w filmie, aby „odczarować” ich nieprawdziwy wizerunek. Można powiedzieć, że Laura Mulvey stworzyła podwaliny pod ruch body positive.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
baranowska
o to to to!!!!!! jezeli komus moje cialo sie nie podoba to sorry ale nie jestem po to by ci sie podobac. jezeli juz chce cos zrobic czyli malowac sie, usunac cellulit to robie to dla siebie a nie po to by sprostac wymaganiom meskich ocen i oczu. nie! nie! sama smaruje sie nolicell, masuje sie, dbam o ruch i to co jem by pozbyc sie cellulitu ale robie to dla swojego siebie.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet