Blackout Challange to niebezpieczny trend na TikToku, w wyniku którego zginęły dwie dziewczynki. Serwis oskarżony o śmierć dzieci

Katarzyna Dębek
Dzieci i nastolatki mają nieograniczony dostęp do Internetu i przeróżnych aplikacji. Jednak niektóre z nich, pozornie bezpieczne, mogą okazać się groźne. Przynajmniej kilkoro dzieci przypłaciło korzystanie z nich życiem.
Dzieci i nastolatki mają nieograniczony dostęp do Internetu i przeróżnych aplikacji. Jednak niektóre z nich, pozornie bezpieczne, mogą okazać się groźne. Przynajmniej kilkoro dzieci przypłaciło korzystanie z nich życiem. Jessica Lewis Pexels.com
TikTok to jedna z najchętniej używanych aplikacji, o której często mówi się, że jest skarbnicą wiedzy na różne tematy. Niestety, ma ona również swoje ciemne strony. O tym ostatnio boleśnie przekonali się rodzice dwóch dziewczynek, które wzięły udział w Blackout Challange.

Blackout Challange to bardzo niebezpieczny trend wśród dzieci i młodzieży, który polega na podduszaniu się do granic utraty przytomności. W wyniku tej głupiej zabawy życie straciły dwie dziewczynki, a to z pewnością niejedyne ofiary.

Ośmiolatka – Lalani Erice Walton oraz dziewięciolatka – Arriani Jaileen Arroyo wzięły udział w wyzwaniu, aby zwiększyć liczbę obserwujących ich osób na TikToku. Jedna z nich do podduszania użyła smyczy psa, a druga zawiązała pętlę na szyi, leżąc w swojej sypialni.

Wcześniej w mediach wspominano, że w wyniku Blackout Challange umarła również 10-latka – Nylah Anderson. Mowa tu jednak jedynie o nagłośnionych przypadkach. Tak naprawdę nie wiadomo, ile żyć pochłonął ten TikTokowy trend.

Dowiedz się więcej:

TikTok oskarżony o śmierć dzieci

Rodzice dzieci, reprezentowani przez Centrum Prawa Ofiar w Mediach Społecznościowych, pozywają TikToka i jego chińską spółkę macierzystą, ByteDance, za rzekome ukrywanie niebezpieczeństw związanych z aplikacją przed konsumentami.

- TikTok zainwestował miliardy dolarów, aby celowo zaprojektować i rozwinąć swój produkt, aby zachęcić, umożliwić i popchnąć treści do nastolatków i dzieci, o których pozwany wie, że są problematyczne i wysoce szkodliwe dla zdrowia psychicznego swoich nieletnich użytkowników. (…) Algorytmy TikToka wykorzystują użytkowników poniżej 18 roku życia, których rozumowanie i przewidywanie zagrożeń jest ograniczone. Pomimo wiedzy o niebezpiecznym Blackout Challenge, firma nie podjęła rozsądnych i odpowiednich kroków, takich jak blokowanie lub usuwanie filmów, aby zapobiec oglądaniu tych treści przez dzieci – czytamy w skardze Social Media Victims Law Center.

Przeczytaj także:

Jak się okazuje, Blackout Challange zostało powiązane z co najmniej czterema innymi przypadkami śmierci dzieci w wieku od 10 do 14 lat w Australii, Włoszech, Kolorado i Oklahomie.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Dziecka
Warszawa, ul. Chocimska 6 
Reklama

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim są partnerzy życiowi Harris i Trumpa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet