W polskiej telewizji jest coraz mniej kobiet. Niepokojące dane Instytutu Monitorowania Mediów

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
W październiku 2022 r. kobietą najczęściej występującą w popularnych programach telewizyjnych była Anna Moskwa. Na zdjęciu: Anna Moskwa (Prawo i Sprawiedliwość) 13 października 2022 r. w Warszawie
W październiku 2022 r. kobietą najczęściej występującą w popularnych programach telewizyjnych była Anna Moskwa. Na zdjęciu: Anna Moskwa (Prawo i Sprawiedliwość) 13 października 2022 r. w Warszawie Adam Jankowski/Polska Press
W telewizji nadal zbyt rzadko występują kobiety – takie wnioski nasuwają się po lekturze najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Które osoby płci żeńskiej można zobaczyć na małym ekranie? IMM sprawdził, jakie autorytety występowały w popularnych stacjach telewizyjnych. Przedstawiamy listę 10 kobiet cieszących się największą popularnością w polskich programach.

Spis treści

Mężczyźni w polskiej telewizji wypowiadają się kilka razy częściej niż kobiety

Instytut Monitorowania Mediów zbadał liczbę wystąpień kobiet w największych stacjach telewizyjnych w Polsce w październiku 2022 roku. Okazało się, że w tym okresie kobiety rzadziej występowały w roli ekspertek czy komentatorek niż mężczyźni. W porównaniu z październikiem 2021 r., ich widoczność spadła o 3 pkt procentowe. Analizie poddano 1485 materiałów wyemitowanych przez znane serwisy informacyjne, wśród nich znalazły się:

  • Fakty TVN,
  • Panorama z TVP2,
  • Teleexpress,
  • Wiadomości TVP1,
  • Wydarzenia Polsatu.

W najpopularniejszych serwisach informacyjnych w Polsce pojawia się coraz mniej kobiet. W 2022 r. tylko co piąta osoba, pokazana w jednym z włączonych do zestawienia programów telewizyjnych, była kobietą. Ich wypowiedzi stanowiły 21 proc. wystąpień obu płci. Odsetek kobiet znacznie się zmniejszył, w porównaniu z 2021 r., kiedy to 24 proc. gości, ekspertów i komentatorów stanowiły kobiety. Z danych Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że w październiku ur. na wizji miało miejsce zaledwie 845 wystąpień kobiet. Dla porównania, w tym czasie można było zobaczyć 3127 komentarzy mężczyzn.

Dobrą widoczność ma Anna Moskwa

Połowę przeanalizowanych materiałów (49 proc.) stanowiły te związane z polityką wewnętrzną, a wśród trzech najczęściej wypowiadających się w tym temacie osób znaleźli się sami mężczyźni: Donald Tusk, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. W zestawieniu top 10 najczęściej oglądanych polityków pojawiła się tylko jedna kobieta. Jest to Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Przypadło jej 9. miejsce na podium. Wśród najchętniej poruszanych przez polityków tematów prym wiodły:

  • bieżące wydarzenia na scenie politycznej,
  • kryzys energetyczny,
  • sądownictwo,
  • służba bezpieczeństwa,
  • edukacja,
  • inflacja,
  • zdrowie,
  • obrona narodowa.

– Mamy w Polsce mało polityczek, dlatego w tym zakresie kobiecy głos w programach informacyjnych jest w mniejszości lub nie ma go wcale. Może to mieć wpływ na utrzymywanie się dyskryminujących schematów – w końcu najpopularniejsze telewizyjne serwisy każdego wieczora śledzi średnio 6 milionów Polaków. Gdy w ubiegłym roku badaliśmy rozpoznawalność medialną polskich polityków, na liście 100. osób, które regularnie były zauważalne w mediach, znalazło się zaledwie 18 kobiet! Nie napawa optymizmem również fakt, że pierwsza kobieta w tym zestawieniu pojawia się dopiero na 22. miejscu – komentuje cytowana w komunikacie prasowym IMM Monika Ezman, Dyrektorka Centrum Zarządzania Jakością i Kierowniczka Działu Analiz w IMM.

Które kobiety można było zobaczyć najczęściej w polskich programach?

Na drugim miejscu pod względem największej liczby przekazów telewizyjnych uplasowały się wydarzenia z kraju: te kulturalno-rozrywkowe, społeczne i dotyczące działalności charytatywnej. Na festiwale, premiery kinowe i teatralne, koncerty, a także na materiały dotyczące pomocy społecznej, przemocy domowej czy działalności charytatywnej, przeznaczono 19 proc. czasu przed kamerą. Kobiety poruszające te zagadnienia w wiadomościach z kraju stanowiły 35 proc. wszystkich występujących w analizowanych materiałach osób, co oznacza najlepszy wynik we wszystkich kategoriach tematycznych.

Kobiety często nie doceniają własnej pracy i zaniżają swoje stawki w biznesie

Kobiety często nie doceniają własnej pracy i zaniżają swoje stawki w biznesie

Dlaczego tyle kobiet ma trudności z wyceną własnego czasu i pracy? Co sprawia, że przedsiębiorczynie zaniżają swoje oczekiwania finansowe? Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką sprawdziła, co blokuje kobi...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

Mimo to w top 10 najczęściej występujących w wiadomościach z kraju osób znalazły się zaledwie dwie kobiety: Anna Popowicz, menedżerka firmy organizującej rejsy turystyczne po Motławie i Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii. W trzecim pod względem popularności obszarze tematycznym, związanym z sytuacją w Ukrainie, w top 10 najpopularniejszych mówców nie było ani jednej kobiety.

Z kolei w sporcie kobietom przypadło w udziale 33 proc. wszystkich wystąpień. W tematyce sportowej najwięcej wzmianek było z Robertem Lewandowskim, na co miał wpływ Plebiscyt „France Football” Złota Piłka. Drugie i trzecie miejsce pod względem popularności zajęły polskie siatkarki: Joanna Wołosz i Kamila Witkowska, co łączyło się z Mistrzostwami Świata 2022. W gronie 10 najczęściej wypowiadających się na temat sportu kobiet znalazła się także nasza tenisistka, Iga Świątek.

Top 10 najczęściej występujących w polskiej telewizji kobiet to:

  • Anna Moskwa,
  • Ursula Vonder Leyen,
  • Marlena Maląg, 
  • Barbara Nowacka,
  • Agnieszka Dziemianowicz-Bąk,
  • Liz Truss,
  • Paulina Hennig-Kloska,
  • Elżbieta Witek, 
  • Annalena Baerbock,
  • Aleksandra Nowara.

O badaniu IMM
Analiza Instytutu Monitorowania Mediów objęła wzmianki z udziałem osób publicznych, funkcjonariuszy administracji państwowej, ekspertów i komentatorów. Nawet, jeżeli dana osoba kilkukrotnie występowała w jednym programie, sumę jej wypowiedzi liczono jak jedną wzmiankę. W badaniu pominięto dodatki sportowe i związane z pogodą, wyświetlane przed popularnymi programami lub po ich zakończeniu. W statystykach nie uwzględniono także wystąpień prezenterów i reporterów stacji telewizyjnych. Analiza została przeprowadzona na zlecenie Forbes Women.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet