Coraz mocniejsza pozycja Polek na rynku pracy. Polska na 7. pozycji w rankingu „Women in Work Index”

Anna Moyseowicz
Opracowanie:
Ranking ocenia sytuację kobiet na rynku pracy w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Ranking ocenia sytuację kobiet na rynku pracy w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. garetsvisual/ Freepik
W najnowszym rankingu przygotowanym przez PwC – Women in Work Index, oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 7. miejscu. To znacznie wyżej niż inne państwa naszego regionu, takie jak: Węgry (16), Czechy (23), Estonia (14) czy Słowacja (19).

Spis treści

Raport „Women in Work” analizuje rynek pracy

Przygotowywany co roku przez PwC raport „Women in Work” to analiza rynków pracy w 33 państwach OECD pod kątem warunków pracy dla kobiet i ich aktywności zawodowej. Polska również zbliżyła się do lidera regionu – Słowenii, która znalazła się na piątym miejscu w światowym zestawieniu. Na podium znalazły się: Luksemburg (3), Nowa Zelandia (2) i nowy lider stawki Islandia.

W raporciepod uwagę brane są takie czynniki jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap), wskaźnik zatrudnienia i stopa bezrobocia w obu grupach, liczba osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i na część etatu. Autorzy raportu podkreślają, że progres we wdrażaniu równości płci w krajach OECD nie przyśpiesza i że przy obecnym tempie wyeliminowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w gronie tych państw zajmie około 46 lat.

– Obserwując rynek pracy widzę coraz mocniejszą pozycję kobiet w wielu branżach - to dobry prognostyk na przyszłość, patrząc na dotykające coraz mocniej rynek pracy wyzwania demograficzne. W indeksie Women in Work sytuacja na rynku pracy w Polsce maluje się w całkiem pozytywnych barwach, ale to nie znaczy że powinniśmy spoczywać na laurach. Kolejnym krokiem w dobrym kierunku jest nowa dyrektywa unijna Women on Boards, która wskazuje, że 33 proc. stanowisk w zarządach i radach nadzorczych lub 40 proc. stanowisk w radach nadzorczych musi być obsadzona przez kobiety. Miejmy nadzieję, że wyraźnie odmieni to pejzaż zarządów polskich spółek giełdowych – mówi Katarzyna Komorowska, partnerka PwC Polska, liderka zespołu People & Organisation.

Luka płacowa i stopa bezrobocia

Zgodnie z opublikowanymi w raporcie danymi luka płacowa w Polsce od czasu ostatniego badania uległa niewielkiemu zwiększeniu, przerywając dotychczasowy trend spadkowy. Według zaktualizowanych danych Eurostatu i OECD gender pay gap, czyli zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć, w Polsce wynosił w 2023 r. 5,6%, w 2022 r. 4,9%, w 2021 r. 5,4%, w 2020 r. 6,5%, a w 2019 r. 8,5%. 

Nie oznacza to, że luka na poziomie 4,9% w pełni oddaje skalę tego zjawiska, jest raczej pokazaniem trendu. Dane Eurostatu, na których w głównej mierze bazuje analiza PwC, mierzy różnicę w średnich godzinowych zarobkach wszystkich pracowników płci męskiej i żeńskiej dla wszystkich sektorów, oprócz rolnictwa i administracji publicznej. To tylko jeden ze stosowanych sposobów kalkulacji luki płacowej. Alternatywnym sposobem, oddającym bardziej rzeczywistość jest skorygowanie danych ogólnych poprzez uwzględnienie obiektywnych kryteriów, które obejmują wymogi związane z wykształceniem, wymogi zawodowe i szkoleniowe, umiejętności, wysiłek i odpowiedzialność, wykonywaną pracę oraz charakter wiążących się z nią zadań. Takie podejście znajdziemy m.in. w dyrektywie Equal Pay czy metodykach certyfikacji równości wynagrodzeń tj. np. Equal Salary Certification.

W porównaniu do danych z 2022 r. dwa wskaźniki utrzymały się na zbliżonym poziomie – stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce zmalała z 3% do 2,9%, zatrudnienie na pełen etat spadło z 93,5% w 2022 r. do 93,2% w 2023 r. Wyraźny wzrost zaobserwowano w stopie zatrudnienia, która wzrosła z 67,4% do 68,7%.

Informacje o raporcie PwC „Women in Work Index 2025”

Raport „Women in Work Index” analizuje sytuację kobiet na rynku pracy oraz ich wpływ na gospodarkę w 33 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Indeks powstaje w oparciu o dane OECD, Eurostatu oraz BLS i jest średnią ważoną wskaźników takich jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stopa bezrobocia wśród kobiet, bezpieczeństwo zatrudnienia, forma zatrudnienia (pełny lub niepełny etat). Najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2023 rok.

Źródło: pwc.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet