Mentoring to świetny sposób na rozwój zawodowy. Jednak ten program jest wyjątkowy, ponieważ powstał z myślą o kobietach

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Dare IT to program, który pomógł w znalezieniu pracy ponad 170 kobietom. Jego twórczyniami są: Natalie Pilling (po lewej) i Aleksandra Bis (po prawej)
Dare IT to program, który pomógł w znalezieniu pracy ponad 170 kobietom. Jego twórczyniami są: Natalie Pilling (po lewej) i Aleksandra Bis (po prawej) Archiwum Natalie Pilling i Aleksandry Bis/Dare IT
Aleksandra Bis i Natalie Pilling stworzyły program mentoringowy dla kobiet. Łączą osoby, które chcą zacząć pracę w IT z ekspertkami z branży. Twórczynie Dare IT opowiadają, na czym polega mentoring, dlaczego warto z niego korzystać i w jaki sposób może on pomóc kobietom w kompletnej zmianie swojego życia zawodowego.

Rozmowa z Natalie Pilling i Aleksandrą Bis, twórczyniami Dare IT, programu mentoringowego dla kobiet oraz organizatorkami kursów Dare IT Challenges

Jesteście organizatorkami programu mentoringowego Dare IT, skierowanego do kobiet, które chcą rozpocząć pracę w IT. Na czym polega taki mentoring?

Aleksandra Bis: W ramach 3-miesięcznego programu mentoringowego pomagamy kobietom rozpocząć ich pierwszą pracę w branży IT w wybranej przez siebie specjalizacji: od projektowania i badań UX, poprzez analizę danych i frontend development. Każdego roku setki ekspertek z IT przyłączają się do nas, by umożliwić większej liczbie kobiet wejście do branży i uczynić ją bardziej różnorodną. Do tej pory, dzięki programowi, pracę w IT zaczęło ponad 170 kobiet, a prawie połowa z nich znalazła pracę jeszcze podczas trwania programu.

Program mentorski opiera się na indywidualnych spotkaniach mentorki i uczestniczki. Każda z nich otrzymuje indywidualne wsparcie od mentorki na co dzień pracującej w takich firmach, jak m.in.: Deloitte Digital, ING Bank Śląski, Snowflake czy Demant. Uczestniczki naszego programu z góry wyznaczają cel, jaki chcą osiągnąć w trakcie trwania sesji. Cele mogą być różne: od zbudowania portfolio przez poprawienie CV czy przeprowadzkę i znalezienie pracy w nowym miejscu. Zachęcamy pary mentorka-mentee do odbycia co najmniej 6 spotkań. Wspaniały jest fakt, że większość relacji zawiązuje się na dłużej. Niektóre z uczestniczek poprzednich edycji w tym roku pełnią rolę mentorek, co uważamy za największy sukces.

Uczestniczki programu mogą liczyć nie tylko na indywidualne wsparcie mentorek, ale także na: indywidualne konsultacje z ekspertkami HR i bazę wiedzy, 10 webinarów eksperckich, wirtualne targi pracy i praktyki, bezpośredni kontakt z firmami z branży IT oraz dostęp do dedykowanej platformy i networking. Właśnie ruszyła 5 edycja tego programu. Bierze w niej udział ponad setka par mentoringowych i 20 ekspertek HR z topowych firm technologicznych.

Skąd pomysł na program mentoringowy dla kobiet?

Natalie Pilling: Obie jesteśmy praktyczkami w branży IT – na co dzień zajmujemy się projektowaniem i tworzeniem produktów cyfrowych. Pomysł na Dare IT narodził się z pasji do naszej pracy i z silnego przekonania, że może mogłybyśmy w jakiś sposób wesprzeć kobiety marzące o pracy w IT. Przyświecała nam myśl, aby w tej branży działało jak najwięcej kobiet.
Wówczas narodził się pomysł na program mentoringowy, prowadzony przez ekspertki z branży. Wspólnie z koleżankami stworzyłyśmy na szybko stronę z założeniami programu i rozpoczęłyśmy nabór poprzez wydarzenie na Facebooku. Wynik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – w ciągu dwóch tygodniu otrzymałyśmy ponad 800 zgłoszeń. Okazało się, że znalazłyśmy lukę w tej branży, którą postanowiłyśmy zagospodarować – pomóc kobietom przebranżowić się na IT.

Co może dać udział w programie mentoringowym?

Aleksandra Bis: Naszym celem jest zbudowanie łańcucha wzajemnej pomocy: kształtowanie postaw opartych na współdziałaniu i wspieraniu się nawzajem. Chcemy, by podopieczne mogły stać się w przyszłości wzorami i mentorkami dla kolejnych uczestniczek programu. Oprócz możliwości zdobywania wiedzy pod okiem mentorki, każda mentee ma możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji z rekruterką z branży IT i webinarów edukacyjnych, które wyposażają podopieczne w narzędzia, znajomości i wiedzę, co pozwala im na szybszy i łatwiejszy start w branży.

Jednym z najbardziej wartościowych aspektów naszego mentoringu jest wspólne odkrywanie realnych potrzeb uczestniczek. Czasami może to być kwestia pracy nad umiejętnościami technicznymi czy dokończeniem portfolio, a czasem realne wsparcie w procesie rekrutacyjnym i praca nad umiejętnościami miękkimi. Cytując jedną z naszych mentorek: „Ścieżka mentoringu to suma indywidualnych potrzeb każdej uczestniczki i za każdym razem wygląda inaczej”.

Na jakich ścieżkach kariery mogą rozwijać się kobiety, uczestniczące w programie Dare IT? Dlaczego proponujecie im akurat takie obszary rozwoju?

Aleksandra Bis: W odróżnieniu od wielu programów, Dare IT nie skupia się wyłącznie na programistkach i dołącza różnorodne zawody, które również mają swoje, nie mniej istotne, miejsce w branży technologicznej. W tym roku uczestniczki mogą liczyć na mentoring w jednej z 10 różnych ścieżek specjalizacji, w takich dziedzinach IT, jak Business Analysis, UX Design czy Product Ownership.

Dlaczego akurat te ścieżki? Chcemy wyjść naprzeciw zarówno zawodom przyszłości, jak i aktualnym oczekiwaniom pracodawców. Chcemy też pokazać pracodawcom, że warto inwestować w juniorów i osoby przebranżawiające się. Przykładowo, będąc partnerami naszych kursów Dare IT Challenges, firmy mają dostęp do puli talentów, które szkolimy i rozwijamy.

Czy każda kobieta odnajdzie się w branży IT, czy też trzeba mieć konkretne predyspozycje?

Natalie Pilling: Wszystko zależy od chęci. Nam przede wszystkim zależy na odczarowaniu stereotypowego myślenia o branży IT i ukazaniu jej różnorodności. Można znaleźć pracę w wielu ciekawych obszarach, niestety bywa, że poprzez zakorzenione, stereotypowe wyobrażenie na temat danego zawodu, możemy się zniechęcać i myśleć, że to nie jest ścieżka dla nas. A branża IT jest niezmiernie kolorowa! Nikogo nie zmuszamy do wyboru danej drogi, ale wskazujemy kobietom dostępne opcje, aby mogły wybrać to, co najbardziej odpowiada ich zainteresowaniom.

Czy wiek stanowi ograniczenie dla kobiet zmieniających branżę na IT? Słyszałyście o kobietach po czterdziestce, które dłużej szukały pracy w nowym zawodzie? A może doświadczenie zawodowe jest atutem?

Aleksandra Bis: Średnio pracujemy do 65. roku życia, co znaczy, że nawet zaczynając w wieku lat 40 masz przed sobą jeszcze co najmniej 25 lat kariery zawodowej. To 9131 dni.
Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego do 2050 roku co druga pracowniczka i co drugi pracownik będą musieli zmienić zawód – co oznacza, że zmiana zawodu w różnym wieku czeka wielu z nas i absolutnie nie ma się czego obawiać.

Według nowego raportu No Fluff Jobs 53% kobiet pracujących w IT przebranżowiło się, co świadczy o tym, że często nie trafiają tutaj osoby świeżo po studiach. Pokazuje to też fakt, że 20% naszej społeczności to kobiety w wieku 35–45 lat.

Czy znalezienie pracy i przebranżowienie w późniejszym wieku może być trudniejsze?

Aleksandra Bis: Tak. Co nie znaczy, że jest to wystarczająco dobry powód, by nie próbować, jeśli jest to coś, co nas interesuje czy jest niespełnionym marzeniem. Jedna z naszych mentorek przebranżowiła się w wieku 39 lat, a takich historii w naszej społeczności jest zdecydowanie więcej. Pracodawcy doceniają nowy profil kandydata czy kandydatki – osoba przebranżawiająca się ma już ze sobą zestaw umiejętności uniwersalnych, które może zastosować w nowym środowisku pracy – dojrzałość, świadomość celu, a także liczne kompetencje miękkie, których często brakuje młodym pracownikom.

Kim są mentee, które korzystają z mentoringu Dare IT?
Natalie Pilling: Najczęściej są to kobiety, które mają za sobą już pierwsze kroki zawodowe i postanowiły się przebranżowić. Przeważnie są w wieku 25–35 lat, choć, jak wspomniałam już wcześniej, zdarzają się też kobiety po czterdziestce. To kobiety z jasno określonym celem i zdeterminowane do znalezienia pracy w IT w przeciągu 6 miesięcy. Wspieramy osoby, które w przebranżowienie włożyły już wiele pracy po swojej stronie, wiedzą, jaki cel chcą osiągnąć i do niego dążą.

Wspominałyście, że program Dare IT pomógł znaleźć pracę ponad 170 kobietom. Czy przychodzi Wam do głowy historia konkretnej osoby, która zmieniła branżę z Waszą pomocą?

Aleksandra Bis: Najbardziej zapadła mi w pamięć historia Anety z poprzedniej edycji, która była nauczycielką i trenerką pływania w sportowej szkole podstawowej. Mamy tu też przykład osoby dojrzałej – przystępując do naszego programu, Aneta miała 46 lat. Dzięki swojemu zaangażowaniu, silnej woli i determinacji – spełniła swoje marzenie. Dodatkowo, po zakończeniu programu otrzymała kilka ofert pracy jako QA, z których wybrała tę wymarzoną.

Programy mentoringowe stanowią okazję do dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem. Niektóre mentorki podkreślają, że dając coś innym, zyskują także coś dla siebie. Kim właściwie są mentorki Dare IT i co motywuje je do uczenia innych?

Natalie Pilling: To przede wszystkim chęć pomocy innym kobietom. Oddanie dobra i pomocy, które ktoś kiedyś im okazał. Lub na odwrót – one nie miały pomocy, więc chcą, żeby ktoś inny miał łatwiej. Dare IT to coś więcej niż my i nasz zespół. Co roku przyłączają się do nas setki ekspertek, które wspierają nasze działania.

Branża IT uchodzi za bardzo otwartą, ale nadal dominują w niej mężczyźni. Co warto zmienić w podejściu do edukacji, aby kobiety przestały się bać pracy na stanowiskach związanych z naukami ścisłymi czy nowymi technologiami?

Aleksandra Bis: Niezbędna jest tu praca od podstaw – w edukacji od najmłodszych lat. Dotyczy to założeń podstawy programowej, która powinna pokazywać dziewczętom, że mogą pracować w dowolnej dziedzinie i budować ich pewność siebie. Na szczęście istnieje coraz więcej wspaniałych inicjatyw i kampanii promujących udział dziewczyn na kierunkach inżynieryjnych czy technologicznych. Jednak w tym obszarze zmiana nie następuje z dnia na dzień, a jest procesem, na którego efekty należy poczekać, co nie znaczy, że ich nie ma. Przykładowo, według twórców kampanii „Dziewczyny na politechniki”, w ciągu dziesięciu lat uczestnictwo kobiet w kierunkach technicznych wzrosło o 5 punktów procentowych. To zdecydowanie krok w dobrą stronę.

Jakie stanowiska w branży IT cieszą się największą popularnością wśród kobiet? Jak myślicie, dlaczego akurat te?

Natalie Pilling: Wszystkie. Od testerek, po projektowanie i zarządzanie projektami. Nie ma szczególnych „liderów”. Wszystko zależy od predyspozycji kobiet i tego, jaki rodzaj pracy w IT chcą wykonywać. A to jest bardzo różnorodne.

Konkurencja w niektórych obszarach IT jest bardzo duża. Rosną też wymagania względem kandydatów. Co robić, jeżeli ma się problem ze znalezieniem pracy?

Aleksandra Bis: Naszą odpowiedzią są experience-base trainings Dare IT Challenges. Współtworzone z prestiżowym Uniwersytetem Stanforda z Doliny Krzemowej i topowymi pracodawcami oraz ekspertami z branży. My dajemy uczestnikom wszystkie narzędzia do zdobycia pracy: ćwiczenie praktycznych umiejętności w wybranej specjalizacji, zbudowanie portfolio, a także wygranie stażu. Najczęstszym problemem na rynku pracy jest brak realnego doświadczenia, a jednym z największych wyzwań dla osób początkujących jest brak wiedzy praktycznej i ograniczone możliwości jej zdobycia.

Tworząc kursy dla początkujących projektantek i projektantów w ramach Dare IT Challenges, chcę jak najlepiej odtworzyć realne doświadczenia pracy juniorów z innymi projektantami i ułatwić im onboarding. Zależy mi na tym, by stażyści lub juniorzy byli dla doświadczonych projektantów realnym wsparciem, a nie kłopotem czy kosztem – uwagi lub czasu. Dzięki kursom uczestniczki i uczestnicy nie tylko ćwiczą praktyczne umiejętności, ale także tworzą portfolia i projekty pod okiem ekspertek, a do tego mają możliwość wygrania stażu w IT u jednego z naszych partnerów, np. Flying Bisons.

Co chciałybyście powiedzieć na zakończenie kobietom, które są w trakcie przebranżowienia?

Aleksandra Bis: Chciałybyśmy powiedzieć, aby nie bały się swoich marzeń, nie bały się zaryzykować. Praca w sektorze technologicznym daje możliwość nie tylko kształtowania świata cyfrowego zgodnie z naszymi potrzebami, ale także budowania niezależności finansowej i samodecydowania.

Dużo łatwiej jest zacząć przebranżowienie, czując wsparcie – dlatego zachęcamy do kontaktu z nami, wymianę doświadczeń czy podzielenie się obawami. Nasze absolwentki aktywnie wspierają kobiety rozpoczynające dopiero zmiany w swoim życiu. Możemy powiedzieć, że społeczność, którą stworzyłyśmy, potrafi być dużym wsparciem dla każdej kobiety. Nie bójcie się, próbujcie, działajcie – wbrew stereotypom czy własnym lękom. Warto realizować swoje marzenia.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet