Równy podział obowiązków domowych? Inaczej jest w mieście, inaczej na wsi. Nowe dane konkursu Sukces Pisany Szminką

Anna Moyseowicz
Opracowanie:
Sukces Badany Szminką przeprowadził badania dotyczące podziału obowiązków domowych ze względu na płeć.
Sukces Badany Szminką przeprowadził badania dotyczące podziału obowiązków domowych ze względu na płeć. bialasiewicz/ pl.123rf.com
Aż 81 procent Polek uważa, że obowiązki domowe nie są wyłącznie sprawą kobiet. Równy podział zadań domowych deklaruje jednak 39 procent ankietowanych mężczyzn i zaledwie 29 procent kobiet. Dane pochodzą z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Obowiązki domowe a równouprawnienie”, który towarzyszy XVI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką.

Spis treści

Aż 18 procent mieszkańców wsi uważa, że obowiązki domowe to zadanie kobiet

Co siódmy mężczyzna uważa, że obowiązki domowe to głównie odpowiedzialność kobiet (14 procent) – wskazują wyniki raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Obowiązki domowe a równouprawnienie”, towarzyszącego XVI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką. Co ciekawe wśród przedsiębiorczyń ten odsetek jest niższy i wynosi jedynie 11 procent, jednak wśród wszystkich respondentek wynosi już aż o 4 punkty procentowe więcej – 15 procent. Opinię, że obowiązki domowe są przede wszystkim sprawą kobiet podziela aż 18 procent mieszkańców wsi i jedynie co dziesiąty mieszkaniec dużych miast. Jednocześnie wyniki badania przeprowadzonego przez Socjolożki.pl na zlecenie Fundacji WłączeniPlus wskazują, że trzech na czterech mężczyzn i 81 procent kobiet uważa, że prace domowe nie są odpowiedzialnością głównie kobiet. Tego samego zdania jest 72 procent badanych pochodzących z wsi i 87 procent ankietowanych z miast 100-500 tysięcy mieszkańców.

Jedynie w co trzecim polskim domu funkcjonuje równy podział obowiązków domowych

Częściej wskazują to mężczyźni niż kobiety – 39 procent mężczyzn i 29 procent kobiet. Jednak wśród uczestniczek badania prowadzących własną firmę jest to już 34 procent. Aż 45 procent Polek deklaruje, że wykonuje większość obowiązków domowych samodzielnie. Ten odsetek wśród ankietowanych mężczyzn wynosi tylko 21 procent, a wśród przedsiębiorczyń – 37 procent. Okazuje się, że rodzime przedsiębiorczynie o 5 punktów procentowych częściej mają w swoich domach równy podział obowiązków oraz o 8 punktów procentowych rzadziej wypełniają własnoręcznie niemal wszystkie prace domowe niż przeciętna Polka.

Tylko co czwarta Polka jest zadowolona ze swoich zarobków. Wyniki badania

Tylko co czwarta Polka jest zadowolona ze swoich zarobków. Wyniki badania

Osiągane zarobki satysfakcjonują 39 proc. polskich przedsiębiorczyń i tylko 23 proc. wszystkich ankietowanych Polek – wskazują wyniki badania przeprowadzonego na potrzeby konkursu Sukces Pisany Szmink...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

42 procent mieszkańców dużych miast ma równy podział obowiązków domowych

Równy podział obowiązków domowych deklaruje 43 procent wszystkich ankietowanych w wieku 25-34 lata i jedynie 29 procent w wieku 55-65 lat. W tej grupie wiekowej największy odsetek respondentów przyznaje, że wykonuje wszystkie obowiązki domowe – aż 30 procent. Największy odsetek deklaracji o równym podziale prac domowych odnotowano wśród ankietowanych z miast ze 100-500 tysięcy mieszkańców – 42 procent, a najmniejszy wśród respondentów ze wsi – 31 procent.

Różnice w podziale obowiązków domowych w poszczególnych grupach wiekowych wskazują na zmieniające się wzorce społeczne. Młodsze osoby częściej deklarują równy podział obowiązków, co wynika z większej świadomości równości płci i wpływu współczesnych norm społecznych. Starsze pokolenie częściej praktykuje tradycyjny model, w którym jedna osoba – zazwyczaj kobieta – wykonuje większość obowiązków. A duża część tych obowiązków domowych dotyczy opieki i wychowania dzieci – mówi Magdalena Dziewguć, Country Director w firmie Google Cloud Poland, która jest partnerem kategorii Miejsce Pracy Przyjazne Rodzicom. – W konkursie Sukces Pisany Szminką nagradzamy dobre praktyki i wyróżniamy pracodawców, którzy tworzą przyjazne środowisko pracy, sprzyjające równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Wskazujemy firmy, które nie tylko rozumieją wyzwania współczesnych rodziców, ale także podejmują realne działania, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Bez równouprawnienia w domu i rodzinie nie będziemy mieli równouprawnienia w pracy.

W kategorii Miejsce Pracy Przyjazne Rodzicom oraz pięciu innych kategoriach otwartych nominacje konkursowe przyjmowane są jeszcze do 31 grudnia. Przedsiębiorczynie i organizacje, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, nominować można przez formularz dostępny na stronie konkurs.sukcespisanyszminka.pl.

Co dziesiąta przedsiębiorczyni wykonuje mniej prac domowych niż rok temu

Wśród badanych mężczyzn 22 procent deklaruje, że obecnie wykonuje więcej obowiązków domowych niż 12 miesięcy temu, wśród kobiet – 25 procent, a w grupie przedsiębiorczyń odsetek ten wynosi 21 procent. Aż 40 procent ankietowanych w wieku 18-24 lata i jedynie 11 procent respondentów w wieku 55-65 lat określa, że liczba wykonywanych przez nich zadań domowych wzrosła w ostatnim roku. Co dziesiąta przedsiębiorczyni deklaruje, że wykonuje w tym momencie mniej obowiązków domowych, niż przed 12 miesiącami – to najwyższy odsetek w porównaniu do innych badanych grup, natomiast wśród mężczyzn jest to 5 procent, a wśród kobiet – i 4 procent.

Dane pokazują, że podział obowiązków domowych wciąż stanowi dla Polaków wyzwanie. Zauważalny spadek liczby zadań domowych w grupie przedsiębiorczyń może być efektem świadomego zarządzania czasem, delegowania obowiązków i korzystania z zewnętrznego wsparcia. Warto też zwrócić uwagę, na ogromną różnicę w postrzeganiu ról domowych wśród mieszkańców wsi oraz dużych miast – komentuje Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką, prezeska Fundacji WłączeniPlus. – W konkursie Sukces Pisany Szminką od lat obserwujemy, jak przedsiębiorcze Polki wprowadzają innowacyjne rozwiązania, które pozwalają im lepiej równoważyć różne role życiowe. To dowód na to, że przedsiębiorczość może być nie tylko drogą do niezależności finansowej, ale również sposobem na budowanie lepszej jakości życia.

Badanie przeprowadzono we wrześniu 2024 przez Socjolożki.pl z użyciem metodologii CAWI z wykorzystaniem licencjonowanego panelu zapewniającego reprezentatywność próby pod kątem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania oraz regionu na próbie Polek i Polaków w wieku 16-65 lat.

Źródło: Sukces Pisany Szminką

Umiesz godzić pracę z życiem osobistym? Zrób test i sprawdź swój work-life-balance

Umiesz godzić pracę z życiem osobistym? Zrób test i sprawdź swój work-life-balance

W tym roku w Polsce rozpocznie się proces wdrażania unijnej dyrektywy w zakresie work-life-balance. Będzie się to wiązało ze zmianami w prawie i kodeksie pracy. Zanim to jednak nastąpi możemy sprawdzi...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kucharz
facet MUSI HAROWAC jak ostatnia BLADZ az padnie- wtedy i.pl bedzie zadowolona!

WY TO JESTESCIE POLSKIE BALWANY!!!
T
To Ja
musi być partnerstwo, w każdym razie od orgazmów jestem ja
T
Tyle w temacie
Zmywarka robi brum brum brum
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet