Jak małżeństwo wpływa na człowieka? Wszystko zależy od płci. Zobacz, kto jest bardziej szczęśliwy – mężatki, żonaci panowie a może single?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wyniki badań jednego z naukowców może wielu z was zdziwić. Zobacz, komu służy małżeństwo, a komu nie.
Wyniki badań jednego z naukowców może wielu z was zdziwić. Zobacz, komu służy małżeństwo, a komu nie. Jeremy Wong Pexels.com
Małżeństwo to związek między dwojgiem ludzi, ale czy daje im szczęście? Okazuje się, że taka relacja inaczej wpływa na mężczyzn i kobiety. Paul Dolan, profesor nauk behawioralnych z London School of Economics, który zajmuje się na co dzień zagadnieniem szczęścia, zdradza tajemnice, która grupa osób jest najszczęśliwsza. Będziecie zaskoczeni jego teorią i wynikami badań.

Spis treści

Kto jest bardziej szczęśliwy w małżeństwie? A może podpisanie aktu ślubu dla wielu osób nie jest wyznacznikiem radości i receptą na udane życie? Paul Dolan z London School of Economics w swojej książce „Happy Ever After” podsumował wyniki ankiety American Time Use Survey. W badaniu porównano poziom szczęścia u osób niezamężnych, żonatych, rozwiedzionych, w separacji i owdowiałych. Udało się także wyciągnąć wnioski dotyczące tego, która płeć jest szczęśliwsza w małżeństwie.

Żonaci mężczyźni są zdrowsi, spokojniejsi i żyją dłużej niż kawalerowie

Według naukowca to, żonaci panowie żyją dłużej od ich kolegów kawalerów i odczuwają większą radość z życia. Są również znacznie spokojniejsi, podejmują mniejsze ryzyko i prowadzą bardziej ustabilizowane życie zawodowe. Dodatkowo mogą wykazać się lepszym zdrowiem, które akurat zawdzięczają swoim żonom.

– Jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie powinieneś się ożenić; jeśli jesteś kobietą, nie zawracaj sobie tym głowy – uważa Dolan.

Dodaje również:

– Mężczyźni, którzy decyduje się na małżeństwo, podejmują mniej ryzykownych decyzji, najczęściej zarabiają więcej pieniędzy i żyją trochę dłużej niż ich nieżonaci i bezdzietni koledzy.

Profesor twierdzi, że panowie, którzy mają u swojego boku żonę, żyją dłużej i są zdrowsi, ponieważ ich życie jest spokojniejsze, a wszelkie trudne decyzje podejmują, będąc wspierani przez ich drugie połówki.

Małżeństwo kobietom nie sprzyja - bezdzietne singielki są szczęśliwsze i żyją dłużej

Badania, na których opiera się Dolan wskazują jednoznacznie, że w przypadku kobiet sytuacja jest odwrotna – to singielki są szczęśliwsze od swoich zamężnych koleżanek i tych, które urodziły dzieci. Dodatkowo okazuje się, że prawdopodobnie samotne panie będą dłużej żyły od kobiet, które zostały mamami i mają stałych partnerów.

To wszystko podyktowane jest ciągle zmieniającym się stylem życia i podejściem do tradycyjnego obrazka idealnej rodziny. W obecnych czasach zamążpójście i zajście w ciążę nie jest wielkim marzeniem kobiet – wiele z nich stawia na karierę i własny rozwój.

Dowiedz się więcej:

Naukowiec poruszył również temat związany z presją otoczenia dotyczącą samotnych pań po czterdziestce. Uważa, że takie stereotypy nie są dobre, a narzucony model nie uszczęśliwia kobiet.

– Widzisz samotną, 40-letnią kobietę, która nigdy nie miała dzieci? „Co za wstyd, nieprawdaż? Może pewnego dnia spotka właściwego faceta i to się zmieni”. Nie, bo może spotka niewłaściwego faceta, który sprawi, że będzie mniej szczęśliwa, mniej zdrowa i umrze wcześniej – wyjaśnia Dolan.

Od czego zależy szczęście kobiet?

Na temat szczęścia inne zdanie ma Magdalena Stykała – autorka książki „Szlak serca”, w której opisuje historie niezwykłych kobiet – ich perypetie, emocje i refleksje.

Dążenie do szczęścia wpisane jest w życie każdego człowieka. Określenie, czym jest szczęście, jest trudne, gdyż to kwestia niezwykle indywidualna. Dla każdej z kobiet, które jako ogół są postrzegane jako istoty wrażliwe, emocjonalne, wręcz skomplikowane, szczęście oznacza co innego.

A na pytanie, które z kobiet są szczęśliwsze? Singielki czy mężatki? Odpowiada następująco:

– Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo nic w życiu nie jest czarno-białe, za to otacza nas mnóstwo odcieni szarości. Granica między byciem szczęśliwą, a nieszczęśliwą nie płynie między kobietami w związkach, a wolnymi, ale poprzez. Istnieją szczęśliwe i nieszczęśliwe mężatki, jak i szczęśliwe i nieszczęśliwe singielki.

Promocje w Reserved

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet