Spis treści
Karmienie piersią - jak długo można podawać dziecku naturalny pokarm?
Bez wątpienia najbardziej optymalnym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Stanowi ono kompletny zestaw składników do wzrostu i rozwoju. Naturalne karmienie jest fizjologicznym procesem, który zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe. W przypadku braku możliwości z powodów fizjologicznych lub prywatnych należy dobrać odpowiednie mleko modyfikowane do żywienia początkowego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia (nie mniej niż 4) dziecko było karmione wyłącznie pokarmem mamy lub mieszanką mleczną. W tym czasie nie ma potrzeby podawania dodatkowo wody, soków owocowych czy herbat. Nie należy również zapominać o odpowiedniej podaży witaminy D3, a także w niektórych przypadkach innych witamin zaleconych przez pediatrę.
Aktualne zalecenia WHO sugerują utrzymanie laktacji przez pierwsze 2 lata życia pociechy, jednak długość karmienia piersią jest indywidualnym wyborem mamy i dziecka.
Warto przeczytać też:
Aktualny schemat żywienia niemowląt
Pierwsze próby wprowadzenia dodatkowych produktów do diety dziecka można rozpocząć między 4. a 6. miesiącem życia. Zbyt wczesne rozszerzanie diety może skutkować biegunkami, alergiami oraz otyłością w wieku dojrzewania. Natomiast zwlekanie z nowymi produktami wiąże się ze spadkiem odporności, zaburzeniem procesu wzrastania oraz niedoborami żywieniowymi.
Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka wymaga od opiekuna cierpliwości. W myśl zasady, że rodzic decyduje, „kiedy i co zje dziecko”, natomiast dziecko decyduje, „czy zje i ile”. Nie powinno się na siłę zmuszać niemowlęcia do spożywania większej porcji, niż jest samo w stanie przyjąć. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia zaburzeń odżywiania w przyszłości. Rodzic powinien rozpoznać objawy głodu oraz sytości u swojej pociechy. Poniżej przedstawiamy typowe objawy.
Objawy głodu u dziecka:
- płacz,
- pobudzenie ruchowe kończyn na widok pokarmu,
- wskazywanie palcem na talerz,
- gaworzenie, wpatrywanie się i uśmiechanie się do opiekuna.
Objawy sytości u dziecka:
- spowolnienie jedzenia,
- grymaszenie,
- zasypianie,
- zaprzestanie ssania,
- wypluwanie smoczka.
Kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka - najważniejsze zasady
Decyzja o rozszerzeniu diety maluszka niesie ze sobą niepewność oraz stres rodzica, czy robi to w prawidłowy sposób. Rozszerzenie jadłospisu najlepiej skonsultować z pediatrą, który przedstawi schemat żywienia krok po kroku. Konieczność wprowadzenia produktów dodatkowych do jadłospisu wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego u dziecka. W wieku 6-8 miesięcy życia powinno ono otrzymać 2 posiłki uzupełniające, a w wieku 9-24 miesięcy 3 posiłki dodatkowe i 1-2 przekąski. Jednak ilość pokarmu zależy przede wszystkim od apetytu niemowlaka. Pierwsze 2 lata życia są najważniejsze w kształtowaniu się preferencji żywieniowych.
Czytaj także: Biały czy czerwony? Kolor talerza zmienia smak potrawy. Może zniechęcać lub zachęcać do jej zjedzenia
Najważniejsze zasady podczas rozszerzania diety dziecka
- Dodaj do jadłospisu jeden nowy produkt.
- Odczekaj 3-4 dni po wprowadzeniu pokarmu na reakcję organizmu.
- Wprowadź pokarmy o stałej konsystencji między 6-8 miesiącem życia.
- Rozpocznij rozszerzanie diety od kaszek ryżowych lub zbożowych, warzyw (marchew) oraz owoców (banan, jabłko bez skórki).
- Najlepiej, by warzywa wprowadzać przed owocami, ponieważ dziecku mniej one smakują.
- Staraj się rozszerzyć dietę tak, aby maluszek po ukończeniu 1 roku życia jadł 2-3 posiłki mleczne, a resztę stanowiły posiłki uzupełniające.
- Pamiętaj o odpowiedniej dawce witaminy D niezależnie od sposobu karmienia (mleko matki/mieszanka mleczna): 400 jednostek/dzień w pierwszym półroczu życia oraz 400-600 jednostek/dzień między 6. a 12. miesiącem.
Poznaj typowe błędy w żywieniu niemowląt! Poniżej przedstawiamy typowe błędy popełniane podczas rozszerzania diety niemowlaka.
W razie wątpliwości odnośnie schematu żywienia dziecka zgłoś się do poradni pediatrycznej. Warto też pamiętać, że najważniejsze w żywieniu niemowląt jest kierowanie się dobrem dziecka.
Polecamy też:
Źródła:
- E. Fidler-Witoń i wsp. Żywienie niemowląt a aktualne rekomendacje; Nowiny Lekarskie 2010, 79, 5, 356–361
- H. Szajewska i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci; STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014 T. 11 321-338
- J. Socha i wsp. Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro; Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka 2010, 12, 1, 34-37
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek