4. Naturalny rozjaśniacz przebarwień
Słyszałaś o pocieraniu skóry cytryną? To jeden z najstarszych sposobów na wybielanie przebarwień. Zawarta w tym owocu witamina C ma bowiem właściwości hamujące produkcje melaniny – barwnika skóry odpowiedzialnego za jej kolor. Jednocześnie skutecznie usuwa istniejące już pigmenty. Dzięki witaminie C ujednolicisz kolor skóry przebarwionej np. z powodu działania słońca. W tym celu wybieraj kosmetyki o wysokim stężeniu tego składnika.
5. Dodatkowy filtr
Witamina C stosowana od zewnątrz chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB, a ponadto nie pochłania ich. Warto nakładać preparaty zawierające witaminę C pod tradycyjne kremy z filtrem, wzmacniając ich działanie. Jednocześnie związek ten nie jest fotouczulający i nie powoduje przebarwień. Pomyśl o tym zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Jakby tego było mało, witamina C wspomaga gojenie się powstałych już poparzeń słonecznych oraz redukuje rumień.
6. Wzmocnienie naczyń
Ponieważ witamina C bierze udział w procesie syntezy kolagenu, pośrednio wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Kosmetyki z kwasem askorbinowym nadają się więc idealnie dla osób z cerą naczynkową. Ich regularne stosowanie wyrównuje koloryt oraz zmniejsza widoczność tzw. pajączków.
7. Skuteczna broń w walce z trądzikiem
Kolejna mało znana cecha witaminy C to jej właściwości antyseptyczne. Kwas askorbinowy łagodzi stany zapalne i sprzyja szybszemu gojeniu się zmian trądzikowych. Badania kliniczne potwierdzają, że witamina C pomaga zwalczać trądzik różowaty u osób dorosłych. Ponadto środek ten zmniejsza wydzielanie sebum i hamuje jego utlenianie na powierzchni skóry.