10 popularnych mitów na temat raka piersi. Czy wiesz wszystko o najpowszechniejszym nowotworze kobiecym na świecie?
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!
MIT: Kobiety o małych piersiach nie zachorują na raka piersi
Jeden z popularnych mitów na temat raka piersi głosi, że nie dotyczy on kobiet o małych piersiach. Tymczasem istnieje wiele badań potwierdzających brak zależności pomiędzy zachorowaniem na raka a wielkością biustu. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że duże piersi mogą utrudniać diagnostykę choroby nowotworowej, gdyż znacznie trudniej jest wyczuć guzek w samobadaniu.
MIT: Rak piersi zawsze ma formę wyczuwalnego guzka
Wyczuwalny guzek może, chociaż wcale nie musi, stanowić jeden z podstawowych objawów raka piersi. Jednakże warto pamiętać, że guzek niekoniecznie musi być zmianą nowotworową – objaw ten charakterystyczny jest również dla torbieli czy mastopatii. Nasz szczególny niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak: obrzmienie piersi, zaczerwienienie skóry i brodawki, a także wydzielina z piersi. Warto przy tym pamiętać, że nowotwór piersi rozwija się także w węzłach chłonnych pachy.
MIT/FAKT: Powiększanie piersi zwiększa ryzyko zachorowania na raka
Nie ma wystarczających badań naukowych, które potwierdzałyby lub negowałyby tezę o tym, że obecność implantów w piersi zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Badacze z American Cancer Society w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali ok. 5000 publikacji medycznych na temat zależności pomiędzy powiększaniem piersi a ryzykiem zachorowania na raka. Po tej analizie doszli do wniosku, że nie ma dostatecznych dowodów na to, że implanty zwiększają to ryzyko. Niemniej jednak faktem jest, że powiększanie piersi może znacznie utrudniać diagnostykę choroby nowotworowej.