MIT: Źle dobrany biustonosz zwiększa ryzyko raka piersi
Kolejnym popularnym, a zarazem szkodliwym mitem na temat raka piersi jest ten, głoszący, że źle dobrany biustonosz znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Tymczasem jak się okazuje zarówno typ stanika, jak i jego dopasowanie do biustu nie przyczyniają się do występowania choroby nowotworowej. Co warto podkreślić, nie ma żadnych badań potwierdzających zależność pomiędzy noszeniem źle dobranego biustonosza z zachorowaniem na raka.
Nie jest to jednak równoznaczne z tym że noszenie nieodpowiedniego biustonosza nie ma dla nas żadnych konsekwencji zdrowotnych. Jak podkreśla prof. Marek Zadrożny, dobrze dobrany stanik może zapobiec różnym powikłaniom, w tym m.in. związanym z układem chłonnym i stanami zapalnymi.
MIT: Rak piersi nie dotyczy młodych kobiet
Wiele młodych kobiet nie ma dostatecznej wiedzy na temat raka piersi i myśli, że ze względu na wiek, choroba ich nie dotyczy. Tymczasem jak wykazują badania rak piersi, dotyka coraz większą liczbę młodych kobiet. Co więcej, rak piersi u młodych kobiet, ze względu na szybszy metabolizm, rozwija się znacznie szybciej i jest agresywniejszy.
MIT: Regularna mammografia chroni przed rakiem piersi
Mammonografia jest badaniem profilaktycznym, które powinno być wykonywane regularnie (raz na rok lub dwa lata w przypadku kobiet po 40. rokiem życia). Jednakże warto podkreślić, że badanie to NIE chroni przed zachorowaniem na raka, a jedynie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi. Dzięki mammnografii zmiany rakowe można wykryć stosunkowo wcześnie, co daje większe szanse w walce z nowotworem.
MIT: Wyłącznie kobiety chorują na raka piersi
Jednym z popularnych, a zarazem szkodliwych mitów, na temat raka piersi jest to, że dotyczy on wyłącznie kobiet. Co prawda, mężczyźni znacznie rzadziej chorują na raka piersi, a to dlatego, że mają znacznie mniejszą ilość tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, mężczyźni również zapadają na raka piersi.