MIT: Nie istnieje skuteczna profilaktyka przeciw rakowi piersi
Istnieje kilka skutecznych metod, dzięki którym można zapobiec rozwojowi raka piersi. Najbardziej radykalną jest profilaktyczna mastektomia. Jeszcze do niedawna zabieg ten nie był refundowany przez NFZ i trzeba było zapłacić za niego z własnej kieszeni. Jednakże w styczniu 2019 r. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego kobiety obciążone mutacją w genie BRCA1 i BRC2, mają prawo do wykonania profilaktycznego usunięcia piersi. Co ważne, zabieg ten jest refundowany, a NFZ refunduje zarówno amputację piersi, jak i jej rekonstrukcję.
MIT: Stosowanie dezodorantów i antyperspirantów jest rakotwórcze
Jest to kolejny często powielany mit na temat raka piersi. Według oficjalnego stanowiska Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego dostępne na rynku dezodoranty i antyperspiranty nie przyczyniają się do występowania raka piersi. Jednakże wykazano konieczność przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań na temat zależności pomiędzy rakiem piersi a antyperspirantami.
Mit: Tylko kobiety, w których rodzinie ktoś miał już raka piersi są zagrożone tą chorobą
Chociaż jednym z czynników rozwoju raka piersi są predyspozycje genetyczne, to jednak nowotwór ten może się pojawić także w wyniku czynników środowiskowych – diety, aktywności fizycznej, nadmiernego spożycia alkoholu, palenia papierosów, promieniowanie jonizujące, otyłość.