4- i 5 latki mogą oglądać krótkie dobranocki, 6–9 latki – programy trwające do 45 minut, natomiast 10 – 14 latki – te nie dłuższe niż 60 minut. A Twoje dziecko ile spędza czasu przed ekranem TV, laptopa, czy telefonu?
Zacznij od siebie
Ty jako rodzic jesteś nauczycielem dla swojego dziecka. Jeśli nie chcesz, aby pociecha zbyt długo spędzała swój wolny czas na telefonie, czy przed ekranem telewizora, to sam tego nie rób! Oczywiście, jeśli twoja praca polega na tym, że musisz spędzać kilka godzin przed ekranem komputera, a telefon masz w zasięgu ręki, to nie ma w tym nic złego, gorzej jeśli po skończonej pracy robisz to dalej, nawet jeśli to jest czas dla dzieci. Nie dawaj złego przykładu, rozgranicz życie zawodowe od osobistego.
Pamiętaj, że telefon to nie opiekunka
Nie dawaj dziecku telefonu i nie włączaj mu bajek jeśli nie masz czasu się nim zająć lub musisz wykonać jakieś obowiązki domowe. Danie telefonu dziecku podczas jedzenia nie jest dobrym sposobem, na to, aby talerz był pusty, a jego zawartość w brzuchu malucha! Bardzo szybko może to doprowadzić do uzależnienia dziecka od takich urządzeń. Pójście na łatwiznę nawet przy niejadku nie jest dobrym rozwiązaniem!
Zaplanuj dzień
Małe dzieci nie potrzebują takich gadżetów, jak telefony, komputery czy gry dlatego absolutnie im tego nie udostępniajmy. W przypadku młodzieży warto im zaplanować dzień. Sen, szkoła, odrabianie lekcji, zajęcia sportowe, czytanie, prace plastyczne, hobby, pomoc w pracach domowych, zabawa, dopiero później – czas na komputerze. Istnieje taka możliwość, że już będą tak zmęczeni, że nie będą mieli ochoty na korzystanie z internetu i telewizora!