Ze względów kulturowych niektóre zawody stały się domeną mężczyzn. Co ciekawe, niektóre z nich, np. branża IT, były dużo bardziej sfeminizowane.
Na tych stanowiskach kobiety są w mniejszości.
Lekarki i kobiety chirurdzy
36.7%
W służbie zdrowia najlepiej płatne stanowiska lekarzy i chirurgów są zdominowane przez mężczyzn. Na dwóch lekarzy i chirurgów płci męskiej przypada jedna kobieta. Sytuacji nie zmienia fakt, że ok. 3500 lat temu (źródła podają, że pionierką w tej dziedzinie była sumeryjska królowa Szubat.
Pierwszą dyplomowaną lekarką na świecie została urodzona w 1821 r. Elizabeth Blackwell, feministka i abolicjonistka, która zajęła się chirurgią w reakcji na śmiertelny nowotwór swojego przyjaciela.
Pierwszą kobietą, która zdobyła tytuł doktora na ziemiach polskich, była urodzona w 1854 r. Anna Tomaszewicz-Dobrska.
Szefowe kuchni i restauracji
21,4%
Chociaż żyjemy w czasach, w których gotowanie kojarzy się z kobietą, to wśród szefów kuchni i restauratorów nadal prym wiodą mężczyźni. W czterech przypadkach na pięć to oni zarządzają kelnerami i kelnerkami, kucharzami i kucharkami oraz pomocami kuchennymi.
Learn How To Become podaje, że wśród szefów kuchni i restauracji kobiety stanowią 21,4%. Niestety gender gap (luka między płciami) występuje również w płacach na tych stanowiskach. Według Narrow the Gap na każdego zarobionego przez szefa kuchni lub restauracji dolara przypadają 72 centy zarobione przez kobietę na tym samym stanowisku.
Programistki
21,4%
Kobiety zajmowały się programowaniem już w latach 40. ubiegłego wieku. Oprogramowanie do wynalezionego w 1946 r. ENIAC, pierwszego programowalnego komputera cyfrowego w Stanach Zjednoczonych, stworzył zespół, który składał się w 100% z kobiet. Należały do niego: Kathleen McNulty, Jean Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Frances Bilas i Ruth Lichterman.
Obecnie programowaniem zajmują się głównie mężczyźni. W 1970 r. w Stanach Zjednoczonych tylko 13,6% absolwentów studiów związanych z technologiami informatycznymi stanowiły kobiety. (Dla porównania, w 1984 r. było to 37%.). W wiodących firmach technologicznych odsetek specjalistek ds. nowych technologii waha się w okolicy 20% (więcej jest liderek i pracownic ogółem). W Microsofcie 20% gicków od technologii stanowią kobiety, a w Google, Apple i Facebooku - po 23% (dane