Mirosław Piotrowski
Zawód: nauczyciel akademicki
Miejscowość: Lublin
Wykształcenie: wyższe historyczne
Partia: Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi
Profesor Mirosław Piotrowski jest założycielem i przewodniczącym ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa. Były europoseł PiS miał swój program z felietonami w Telewizji Trwam. Na jego działalność prokobiecą nie ma co liczyć. Polityk ma skrajnie prawicowe poglądy.
Paweł Tanajno
Zawód: przedsiębiorca
Miejscowość: Warszawa
Wykształcenie: wyższe w zakresie zarządzania
Partia: nie należy do partii politycznej
Paweł Tanajro nazywa siebie „facetem o lewicowym sercu”. Niegdyś obiecywał, że zadba o to, aby o prawach kobiet decydowały kobiety. W 2015 r., kiedy to startował w wyborach parlamentarnych z listy komitetu wyborczego Kukiz’15, udało mu się uzyskać poparcie Partii Kobiet. Wcześniej związał się z Demokracją Bezpośrednią.
Tanajro z pewnością nie podejmie pochopnych decyzji w kwestii wolności obywatelskich, ponieważ jest zwolennikiem referendum. Do polityki podchodzi jednak z przymrużeniem oka. Ubiegając się o stołek prezydenta Warszawy, postulował m.in., aby miejscy urzędnicy rozwozili darmową pizzę dla mieszkańców w ramach „hawajskiej+”.
Robert Biedroń
Zawód: poseł do Parlamentu Europejskiego
Miejscowość: Warszawa
Wykształcenie: wyższe politologiczne
Partia: Wiosna Roberta Biedronia
Były prezydent Słupska cieszy się dużym poparciem ze strony kobiet. Jego deklaracje, że „stoi po stronie kobiet”, nie wzbudzają wątpliwości. W takcie długiego weekendu czerwcowego europoseł podpisał w Poznaniu siedmiopunktowy Pakt dla Kobiet, w którym deklaruje:
- umożliwienie kobietom bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia,
- wprowadzenie równych płac,
- skuteczne ściąganie alimentów,
- gwarancję miejsca w żłobku dla każdego dziecka,
- bezpłatny dostęp do antykoncepcji (na wzór m.in. Wielkiej Brytanii),
- bezpłatne środki higieniczne w szkołach,
- wyrównanie emerytur kobiet i mężczyzn.
Kandydat na prezydenta obiecuje także przeciwdziałania przemocy domowej i podniesienie wynagrodzeń dla przedstawicielek sfeminizowanych zawodów: pielęgniarek, położnych czy nauczycielek.
O ustawie antyaborcyjnej mówi: „to piekło musi się skończyć".
Zawód: publicysta
Miejscowość: Otwock
Wykształcenie: średnie
Partia: nie należy do partii politycznej
Szymon Hołownia deklaruje walkę ze stereotypami. Publicysta obiecuje, że wraz z żoną „zrobią wszystko, aby w Polsce zrealizowano art. 33 Konstytucji”, mówiący o tym, że „Kobieta i mężczyzna w Rzeczpospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”.
Dziennikarz zapowiada walkę z przemocą wobec kobiet oraz odseparowanie kształcenia dzieci i młodzieży od religii. Ekspertem do spraw edukacji w jego zespole jest Przemysław Staroń, okrzyknięty Nauczycielem Roku 2018, jeden z prekursorów zastosowania mediów społecznościowych w edukacji.
Do ogłoszenia startu w wyborach prezydenckich Hołownia był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Jego wypowiedzi na temat kluczowych dla kobiet spraw są jednak dość mgliste. Chętnie „porozmawiałby” na temat antykoncepcji awaryjnej, a kwestię aborcji rozwiązałby na drodze referendum.