4. Wzajemny szacunek i dobre intencje
W dobrze rokującym związku obie osoby okazują sobie szacunek niezależnie od wszystkiego. To niezwykle ważne, aby nawet podczas konfliktów odnosić się do siebie z należytym poważaniem. Zdrowe partnerstwo to także dobre intencje i troska o dobro drugiej osoby. Mściwość i złośliwość to bardzo negatywne emocje, przez które często niszczone są relacje.
5. Umiejętność rozmowy
Jasne i opanowane wyrażanie swoich uczuć czy oczekiwań to podstawa dobrej komunikacji w związku. Dojrzali emocjonalnie i empatyczni ludzie rozumieją, że bez tej umiejętności zgoda i porozumienie są wręcz niemożliwe w związku.
6. Wzajemne zainteresowanie
Czyli chęć do „zdobywania” siebie nawzajem codziennie na nowo. Wiele małżeństw rozpada się z powodu wypalenia i utraty zainteresowania drugą osobą. W rzeczywistości jednak poznajemy siebie przez całe życie i to samo możemy odnieść w stosunku do partnera. Wystarczy tylko chcieć.
7. Ciągła praca nad związkiem
Udany związek to ciężka praca. Z reguły najszczęśliwsze pary to te, które dbają o swój samorozwój. Na własne szczęście trzeba zapracować, oczywiście nigdy za wszelką cenę. Jednak bez świadomości i zaangażowania relacja najpewniej rozpadnie się lub będzie nieudana.