10 najskuteczniejszych metod antykoncepcji!
Stopień ochrony danego środka antykoncepcyjnego określa wskaźnik Pearla, który polega na oszacowaniu liczby niechcianych ciąż na 100 par przy stosowaniu danej metody antykoncepcji przez minimum rok.
Im niższy wskaźnik Pearla tym metoda jest skuteczniejsza i zapewnia większą ochronę przed niechcianą ciążą.
Sprawdź w naszym rankingu, jaką skuteczność mają poszczególne rodzaje antykoncepcji i wybierz najlepszą dla siebie!
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
10. Stosunek przerywany
Wskaźnik Pearla: 10-35
Stosunek przerywany ma najwięcej zwolenników wśród osób stosujących naturalne metody planowania rodziny. Według szacunków jest on jedyną formą zabezpieczenia u ok. 40 proc. par. Niestety, jak pokazują statystyki ok. 28 na 100 stosunków przerywanych kończy się niechcianą ciążą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że plemniki znajdują się nie tylko w ejakulacie (w spermie), ale również w preejakulacie – wydzielinie, która wydobywa się z członka przed wytryskiem.
9. Dopochwowe środki plemnikobójcze
Wskaźnik Pearla: 8-36
Środki plemnikobójcze są doraźną metodą antykoncepcji. Można je kupić niemal każdej aptece – bez recepty. Ich działanie polega przede wszystkim na tworzeniu bariery ochronnej wewnątrz pochwy. W ich składzie można znaleźć substancje o właściwościach plemnikobójczych, w tym m.in. delfen, menfegol i chlorek benzalkonium. W aptekach i drogeriach można znaleźć tego typu produkty w różnych formach w tym m.in.: kremów, żeli, pianek, globulek, a nawet gąbek. Środki plemnikobójcze cechują się stosunkowo niską skutecznością – według statystyk 26 na 100 kobiet zachodzi w niechcianą ciążę przy stosowaniu tej metody antykoncepcji.
8. Prezerwatywa dla kobiet
Wskaźnik Pearla: 5-25
Prezerwatywa dla kobiet jest stosunkowo skuteczną formą antykoncepcji. Może być ona wykonana z poliuretanu lub naturalnego lateksu. Jej wewnętrzna warstwa pokryta jest środkiem plemnikobójczym. Jedną z wad prezerwatywy dla kobiet jest jej założenie, ponieważ należy włożyć ją głęboko do pochwy w taki sposób, by objąć pierścieniem szyjkę macicy. Z kolei wśród zalet tej metody antykoncepcji można wymienić jej stosunkowo wysoką skuteczność oraz ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.