7. Prezerwatywa
Wskaźnik Pearla: 3-7
Prezerwatywy są obecnie najpopularniejszą formą antykoncepcji w głównej mierze ze względu na stosunkowo wysoką skuteczność, niską cenę i powszechną dostępność. Wyróżnia się wiele typów prezerwatyw w tym m.in. lateksowe, nielateksowe, z wypustkami, nawilżane, z żelem chłodzącym etc. Według danych szacunkowych ok. 2-15 na 100 kobiet, których partner stosował prezerwatywę podczas seksu, zaszło w niechcianą ciążę, co czyni z prezerwatywy stosunkowo bezpieczną metodę antykoncepcji. Pary, które stosują prezerwatywy, powinny liczyć się z ryzykiem jej pęknięcia lub zsunięcia.
6. Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)
Wskaźnik Pearla: 1-3
Wkładka wewnątrzmaciczna, nazywana w skrócie spiralą, jest skuteczną formą antykoncepcji, cieszącą się stale rosnącą popularnością. Zakłada ją lekarz-ginekolog podczas menstruacji. Rekomendowana jest ona przede wszystkim kobietom, które rodziły i nie planują mieć już dzieci. Spirala wykonana jest najczęściej z plastiku, miedzi i srebra. Jej działanie polega na zagęszczaniu śluzu, zabijaniu plemników (za sprawą jonów miedzi) oraz utrudnianiu zagnieżdżenia się zarodka. Wadą wkładki wewnątrzmacicznej jest zwiększone ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową.
5. Minipigułka
Wskaźnik Pearla: 1-3
Tabletki jednoskładnikowe, nazywane również potocznie minipigułkami, w swoim składzie zawierają progestagen (a nie zawierają estrogenu, tak jak tabletki dwuskładnikowe). Ich rolą jest zagęszczanie śluzu (co utrudnia przemieszczanie się plemników) oraz hamowanie jajeczkowania. Tabletki te należy zażywać nieprzerwanie przez 28 dni. Co ważne, przy stosowaniu tego typu pigułek krwawienie nie pojawia się w ogóle lub przybiera formę skąpego plamienia. Nie występuje również owulacja. Minipigułki zostały opracowane z myślą o nastolatkach, kobietach palących papierosy, karmiących piersią, zagrożonych udarem mózgu oraz przed menopauzą.
4. Plaster antykoncepcyjny
Wskaźnik Pearla: 0,9
Plastry antykoncepcyjne są mniej popularną formą antykoncepcji od tabletek, mimo iż charakteryzują się zbliżonym mechanizmem działania. Pierwszy plaster przykleja się w pierwszym dniu cyklu i wymienia się go po ok. tygodniu (co 5-7 dni). Rekomendowanym rozwiązaniem jest naklejanie plastrów antykoncepcyjnych na: ramię, plecy, pośladki i okolice bikini. Ich działanie polega na uwalnianiu hormonów, które przez skórę przenikają do krwiobiegu. Przeciwwskazaniem do stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest nadwaga i otyłość.