3. Tabletka antykoncepcyjna dwufazowa
Wskaźnik Pearla: 0,7
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe charakteryzują się wysoką skutecznością, jednakże stosunkowo niewiele kobiet decyduje się na tę metodę zabezpieczania przed niechcianą ciążą. Pigułki te składają się z estrogenu i progesteronu. Co ważne, każda z tabletek ma inny skład, dlatego należy ściśle przestrzegać kolejności ich zażywania, co może być nieco uciążliwe. Mają one taką samą dawkę estrogenu, ale różnią się dawką progesteronu. Działanie tego typu pigułek polega na hamowaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy.
2. Krążek dopochwowy
Wskaźnik Pearla: 0,65
Krążek dopochwowy, nazywany również pierścieniem antykoncepcyjnym, to alternatywa dla kobiet, które z jakichś powodów nie mogą (lub nie chcą) zażywać tabletek hormonalnych. Tego typu krążek ma formę niewielkiego pierścienia o średnicy ok. 5-6 cm. Zawiera on hormony, które hamują jajeczkowanie. Zaletą tej metody antykoncepcji jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, na które często uskarżają się kobiety, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną.
1. Tabletka antykoncepcyjna jednofazowa
Wskaźnik Pearla: 0,2-0,5
Najskuteczniejszą formą antykoncepcji są tabletki jednofazowe, które zawierają estrogeny i progesteron w takich samych dawkach. Oznacza to, że wszystkie tabletki mają taki sam skład, a my nie musimy przejmować się tym, żeby w danym dniu cyklu przyjąć odpowiednią pigułkę. Jedno opakowanie zawiera 21 tabletek – pierwszą przyjmuje się w pierwszym dniu cyklu, a ostatnią – 21. Co ważne, po tym czasie następuje 7-dniowa przerwa, podczas której występuje tzw. mechaniczne krwawienie z odstawienia, które niekiedy mylone jest z krwawieniem miesiączkowym.