Zamknij

Strona Kobiet

10 stereotypów na temat kobiet w pracy. Ty też musisz z nimi walczyć?

10 fatalnych na temat kobiet w pracy. Ty też musisz z nimi walczyć?

Guillaume de Germain/ Unsplash.com

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [3/12] Poprzednie Następne

9. „Na kobiecie nie można polegać”

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy pracodawcy wolą awansować mężczyzn, jest macierzyństwo. Kobiety chodzą na urlop macierzyński, a także częściej niż mężczyźni biorą urlop rodzicielski i wychowawczy. Ponadto życie niejednokrotnie zmusza je do wyboru między karierą a rodziną lub dbania o dom mimo posiadania życia zawodowego. W efekcie kobiety częściej niż mężczyźni są przeciążone pracą.

- Jeden ze schematów funkcjonowania polega na tym, że po pracy kobieta zajmuje się większością prac domowych i w efekcie nie ma w ogóle wolnego od pracy. Ja mówię na to: „i tylko robota i robota". Okazuje się, że najbardziej przeciążoną grupą są samotne matki – wskazuje Monika Kurdej.

Bycie matką nie czyni kobiety mniej wartościową pracownicą, ale to pracodawcy i ustawodawcy powinni zadbać o komfort osób pracujących. Umożliwienie im pracy zdalnej czy dofinansowanie opieki nad dziećmi może nie tylko zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kobiet, ale też - ułatwić im większe zaangażowanie w życie zawodowe. Wiele pozostaje również w rękach par. Pilnowanie podziału obowiązków w domu z pewnością wyjdzie pracownicom na dobre, ale kobietom niewiele uda im zmienić, jeżeli mężczyźni nie będą przejawiać dobrej woli w kwestii równouprawnienia.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy