Spis treści
Aktywność fizyczna to niższe ryzyko rozwoju raka piersi
Rak piersi to jednej z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie – rocznie zapada na niego ponad 1,5 mln kobiet, a prawie 400 tys. umiera. W Polsce ten typ raka również zajmuje niechlubne miejsce na podium wśród najczęściej rozpoznawanych nowotworów.
To pokazuje, jak globalnym problemem są nowotwory hormonozależne. Czy można zmniejszyć ryzyko rozwoju raka? Naukowcy i lekarze z całego świata są zgodni – tak! Najważniejszym elementem profilaktyki jest przeprowadzanie regularnych badań, w tym samobadania piersi, a także badania USG i mammografii, która jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania wszelkich niepokojących zmian w piersiach.
Wykrycie raka piersi w I stadium daje 90-100 proc. szansę na całkowite wyleczenie! Natomiast rozpoznanie nowotworu w II stadium daje 70 proc. szanse na 5-letnie przeżycie od momentu postawienia diagnozy.
Eksperci zaznaczają również, że ważnym elementem profilaktyki jest stosowanie zbilansowanej diety i uprawianie aktywności fizycznej. Niedawno opublikowane badanie w British Journal of Sports Medicine potwierdza, że umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka piersi, nawet o 41 proc., niezależnie od typu guza i tego, czy pacjentka jest przed lub po menopauzie.
– Nawet niewielki wzrost aktywności fizycznej na poziomie populacji zmniejszy liczbę nowych przypadków raka piersi diagnozowanych każdego roku – sugeruje dr Brigid Lynch, zastępca kierownika Wydziału Epidemiologii Raka w Cancer Council Victoria w Australii, jeden z autorów badania.
Naukowcy zaobserwowali również, że panie, które podejmowały intensywną aktywność fizyczną trzy lub więcej razy w tygodniu miały o 38 proc. niższe ryzyko rozwoju raka piersi w okresie przed i okołomenopauzalnym, w porównaniu kobiet nie podejmujących intensywnych treningów.
Bardzo ważnym, ale zarazem niepokojącym wnioskiem z badania jest to, że spędzanie większej ilości czasu w pozycji siedzącej wiązało się aż ze 104 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na raka potrójnie ujemnego, który uznawany jest za najtrudniejszy do wyleczenia nowotwór piersi.
Rak piersi często daje niejasne objawy. Jakie dolegliwości powinny zaniepokoić?
Rak piersi, zwany rakiem sutka, jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem wśród kobiet w Polsce. Rak piersi długo przebiega bezobjawowo, a pierwsze widoczne symptomy często pojawiają się dopiero po wi...
Jak aktywność fizyczna wpływa na profilaktykę raka?
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z bazy Stowarzyszenia Breast Cancer Association (BCAC) u ponad 130 tys. kobiet. W sumie 69,8 tys. kobiet miało raka piersi z przerzutami, a 6,7 tys. miało guzy przedinwazyjne, natomiast 54 tys. pań nie chorowało na raka piersi i zostały włączone do badania jako grupa kontrolna.
Naukowcy ocenili związek między rozwojem raka piersi, a czynnikami modyfikowalnymi, czyli siedzącym trybem życia i poziomem aktywności fizycznej.
– Wysoka aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia mogą zmniejszyć ryzyko raka piersi poprzez zmniejszenie otyłości i tkanki tłuszczowej, a tym samym, korzystnie wpływając na poziom hormonów płciowych, poprawiając metabolizm i zmniejszając stan zapalny organizmu – dodał autor badania.
Dodatkowo naukowcy uważają również, że wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka piersi związany jest z obniżeniem poziomu estrogenów i androgenów, które bezpośrednio wpływają na gruczoł piersiowy.
Autorzy podsumowali, że ich badanie potwierdza korzystny wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka rozwoju złośliwego nowotworu piersi, jednak konieczne są dalsze badania, które dokładnie pozwoliłyby zrozumieć otrzymane zależności.
Źródło: Breast cancer: Less sitting, more physical activity may lower risk Medical News Today
Ten napój zwiększa ryzyko rozwoju raka! Większość z nas pije go codziennie
Rak piersi to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy na świecie, według szacunków rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet, a 400 tys. z nich z jego powodu umiera. Naukowcy, oprócz c...