Linea negra
Niektóre przyszłe mamy są zaskoczone ciemną kreską, która pojawia się u większości pań na środku brzucha. To tzw. linea negra, czyli czarna linia. Przebiega od pępka do spojenia łonowego i jest najbardziej widoczna w ostatnich miesiącach ciąży. Później stopniowo zanika.
Zmiany pigmentacyjne
Większość ciężarnych słyszała o zmianach pigmentacyjnych, które towarzyszą rozwijającej się ciąży i zwiększonemu wytwarzaniu melaniny. Przebarwienia zazwyczaj pojawiają się na twarzy i co ciekawe, nie zawsze są ciemne. U osób z ciemną karnacją mogą pojawić się jaśniejsze zmiany skórne. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Większe serce i szmery
W okresie ciąży wzrasta zarówno obojętność krwi i osocza, jak i pojemność wyrzutowa serca matki (ilość krwi wtłaczanej przez jedną z komór serca podczas pojedynczego skurczu), która zwykle podnosi się prawie o 40 proc.
Następuje także przerost mięśnia sercowego, a u większości ciężarnych obserwowane są szmery skurczowe w sercu, zanikające samoistnie po porodzie.
Włosy w niespodziewanych miejscach
Wygląd włosów ciężarnej jest zależny od hormonów. W pierwszym okresie ciąży gruczoły łojowe zwiększają produkcję sebum, które może nasilać przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.
W drugiej połowie ciąży należy oczekiwać bujnej, gęstej czupryny, ale także wzrostu włosów w najmniej oczekiwanych miejscach. Owłosienie może pojawić się np. wokół brodawek sutkowych, na brzuchu oraz na twarzy.