Ile węglowodanów zapewniać sobie po 50.?
Węglowodany powinny dostarczać 55-60 proc. energii, czyli dzienna ich porcja to 190-205 g. Powinny to być naturalne, pełnoziarniste lub minimalnie oczyszczone produkty zbożowe, warzywa, owoce, nasiona strączkowe i oleiste. Stanowią źródło błonnika, który podnosi sytość oraz jest niezbędny dla sprawnego trawienia i oczyszczania organizmu.
Ile owoców i warzyw uwzględniać w diecie po 50.?
Warzywa i owoce powinny zapełniać około połowę talerza. Absolutne minimum to natomiast 500 g dziennie. Należy spożywać więcej warzyw niż owoców – w ramach polecanych 5 porcji ilość tych produktów te powinna pozostawać w proporcji 3:2, a najlepiej 4:1. Polecane są wszystkie warzywa, najlepiej surowe lub w możliwie małym stopniu ugotowane, oraz głównie kwaśne owoce. Stanowią one świetne źródło witaminy C, antyoksydantów chroniących naczynia krwionośne i związków mineralnych, a także kwasów organicznych, które ułatwiają ich wchłanianie i przeciwdziałają tworzeniu się kamieni nerkowych, a rozkładając się do składników alkalicznych, odkwaszają organizm.
Ile napojów pić po 50.?
Dla zdrowej osoby 2 litry napojów dziennie to zalecane minimum, jednak ilość tą warto w miarę możliwości zwiększać, by zapewniać skuteczną pracę układu moczowego i sprawny metabolizm. Zwłaszcza latem może to być nawet dawka 3-4 litrów, przy czym należy pić regularnie tylko po kilka łyków, by płyny dobrze się wchłaniały. Polecana jest woda mineralna i ograniczone ilości napojów z kofeiną, najlepiej słabą. Zrezygnować warto z napojów słodkich i alkoholowych, które są źródłem pustych kalorii i nasilają procesy starzenia się.
Najważniejsza zmiana w diecie
Około 50. roku życia kobiece ciało zmienia się i nieco inne stają się jego potrzeby. Najważniejszą zalecaną modyfikacją diety jest włączenie do niej jak największych ilości świeżych warzyw i owoców.