8. Ziewa
W łonie matki dziecko nie jest zmęczone, ale mimo tego ziewa i to często. Zbadali to naukowcy z Uniwersytetu Durham, którzy w trakcie badań odróżnili zwykłe otwieranie ust dzieci w okresie prenatalnym od ziewania i doszli do wniosku, że im młodsze dziecko, tym częściej ziewa. Co więcej, uznali, że ziewanie to oznaka prawidłowego rozwoju płodu, a dzięki niemu dziecko rozwija swój mózg. W okresie płodowym dziecko może ziewać nawet sześć razy w ciągu godziny!
9. Czka
Dziecko w brzuchu mamy może także mieć czkawkę i to o wiele częściej niż będzie ją miało już po przyjściu na świat. Skąd bierze się czkawka u dziecka w okresie prenatalnym? Po prostu połyka ono płyn owodniowy, a często robi to zbyt szybko. Czkawka u dziecka w brzuchu mamy nie jest groźna – kobieta odczuje ją jako rytmiczne ruchy. Można też ją zauważyć w trakcie badania USG lub w zapisie badania KTG.
10. Oddycha
Jak dziecko oddycha w brzuchu mamy? Na pewno nie tak, jak ryby w wodzie – w końcu nie ma skrzeli! Niezbędny do życia i rozwoju tlen jest dostarczany dziecku z krwi poprzez pępowinę. Mimo tego już około 8. tygodnia ciąży maluch trenuje ruchy, dzięki którym może złapać pierwszy oddech tuż po przyjściu na świat.
11. Czuje
Węch jest jednym z pierwszych zmysłów rozwijających się w okresie prenatalnym, co oznacza, że jeszcze w brzuchu matki dziecko czuje pewne zapachy. Dzięki temu, gdy przyjdzie już na świat, odróżni zapach swojej matki. Między innymi dlatego warto dużo przytulać malucha – również jego węch będzie działał w służbie tworzenia więzi. Ponadto dziecko będzie potrafiło także odróżnić zapach mleka matki od innych pokarmów.