9 miesięcy ciąży to długi okres, podczas którego przyszłe mamy przygotowują się do przyjścia na świat ich dziecka. Jednak mało która mama wówczas myśli o formalnościach, jakie czekają je tuż po porodzie. Dlatego przygotowaliśmy małą ściągę.
Wybierz imię
Może to wielu z was wyda się śmieszne, ale wybór imienia to bardzo ważna sprawa. Może ona rzutować na całe życie waszego potomstwa. Z pewnością wielu rodziców już wcześniej myśli o imieniu dla dziecka, jednak zdarza się tak, że gdy zobaczymy noworodka, stwierdzamy, że wcześniej wybrane imię kompletnie do niego nie pasuje. Jeżeli nie przychodzi wam do głowy nic ciekawego, warto się zainspirować listą najpopularniejszych imion lub tych nietuzinkowych. Jednak przy tych drugich pamiętajcie, aby upewnić się, czy rzeczywiście takowe istnieje i czy będziecie mogli tak nazwać swojego szkraba. W Polsce dozwolone są także imiona zagraniczne. Wszystko zależy od fantazji rodziców, tylko pamiętajcie, aby nie było ono ośmieszające.
Zgłoszenie dziecka do USC
Na zgłoszenie dziecka do USC i otrzymanie aktu urodzenia jest 21 dni od dnia porodu, a raczej od dnia wystawienia przez szpital karty urodzenia dziecka. Jeszcze parę lat temu rodzice musieli dokonać tego osobiście (zazwyczaj robił to ojciec dziecka, bo mama jeszcze była w szpitalu z maluszkiem) po otrzymaniu specjalnego dokumentu ze szpitala, w którym widniały takie informacje jak: imię i nazwisko dziecka, data urodzin, płeć, imiona i nazwiska rodziców, miejsce urodzenia rodziców oraz ich numery PESEL można było dokonać wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem dziecka do USC.
Zgłoszenie dziecka do USC jeśli rodzice nie są małżeństwem, matka jest wdową lub jest rozwiedziona
W przypadku kiedy rodzice dziecka nie są małżeństwem i dziecko nie zostało jeszcze uznane przez ojca, to nie może on dokonywać takich formalności. Wówczas do urzędu wybiera się tylko matka lub oboje rodziców załatwiając jednocześnie sprawę ojcostwa i rejestracji dziecka. W tym przypadku niezbędne będą także odpisy aktów urodzenia obojga rodziców. Uznanie ojcostwa następuje przed kierownikiem USC, przed sądem opiekuńczym, a za granicą przed konsulem – jeśli oboje rodziców mają obywatelstwo polskie. Uznanie dziecka poczętego i małoletniego przez jego ojca wymaga zgody jego matki.
Gdy jesteś rozwiedzioną matką lub wdową, musisz złożyć akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Gdy od dnia rozwodu nie minęło 300 dni, domniema się, że ojcem dziecka jest były mąż i wtedy rejestruje się go jako ojca. Dotyczy to samo wdów, które powinny dostarczyć odpis aktu zgonu małżonka.