Zgłoszenie narodzin dziecka on-line
W dzisiejszych czasach nie jest wymagane osobiste stawiennictwo się w urzędzie w celu rejestracji dziecka – można to zrobić przez Internet. Wówczas wymagane jest założenie profilu zaufanego – można to zrobić za pośrednictwem swojego banku. Następnie na stronie gov.pl szukamy usługi „zgłoś urodzenie dziecka”.
W tym celu koniecznie trzeba przygotować:
- dowód osobisty,
- numer aktu małżeństwa lub akt urodzenia (jeśli jesteś stanu wolnego).
Do zarejestrowania dziecka trzeba podać:
- imię,
- nazwę szpitala, w którym przyszedł na świat,
- adres zameldowania.
Całość trwa kilka minut i najpierw trzeba oświadczyć, że jest się rodzicem dziecka, sprawdzić swoje dane, wpisać dane drugiego rodzica oraz informacje dotyczące syna lub córki. Na sam koniec podpisujesz wniosek profilem zaufanym.
Numer PESEL i zameldowanie
Po wystawieniu aktu urodzenia, dziecko otrzymuje także swój własny numer PESEL oraz dokonuje się jego zameldowania na czas stały lub czasowy w miejscu stałego, lub tymczasowego pobytu obojga rodziców, lub tego, który będzie sprawował nad nim opiekę. Wydanie takiego odpisu aktu urodzenia dziecka jest bezpłatne.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego
Rodzic, który ma umowę o pracę, prowadzi działalność gospodarczą, ma rentę lub jest rolnikiem, ma obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Ma na to 7 dni od narodzin. To daje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ. Osoba zatrudniona na umowę o pracę zgłasza dziecko w dziale HR u swojego pracodawcy, w przypadku własnej działalności należy wypełnić formularz ZCNA i dostarczyć go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rolnik załatwi to za pośrednictwem KRUS-u, a osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy dokonuje zgłoszenia w tej placówce.
Zapisanie dziecka do przychodni
Dziecko należy zapisać do przychodni i wybrać odpowiedniego lekarza w celu prowadzenia opieki zdrowotnej nad maluszkiem. Przed pojawieniem się na porodowej izbie przyjęć wypełnia się szereg dokumentów, a jeden z nich dotyczy przychodni, w której będzie leczone dziecko. Po narodzinach szpital wysyła papiery do danej placówki, a nam pozostało jedynie się umówić na wizytę położnej środowiskowej, wybór pediatry i odbycie wizyty u niego oraz szczepień. Najlepiej zorganizować to od razu po powrocie ze szpitala (a maksymalnie do 2 tygodni).