2. Uwaga, śmieciarka jedzie i grupy na Facebooku
Na Facebooku działają prężnie grupy zrzeszające osoby, które oddają innym niepotrzebne rzeczy, w tym jedzenie. Warto umieścić na takiej grupie informacje o jedzeniu, które mamy do oddania oraz możliwym miejscu i czasie jego odbioru. Chętni na odbiór zazwyczaj zgłaszają się w komentarzach lub prywatnych wiadomościach.
1. Olio
Możliwość dzielenia się niepotrzebnym jedzeniem i własnymi wyrobami spożywczymi daje aplikacja Olio. Na początku pandemii działała ona mało efektywnie, ale jej twórcy zainwestowali w rozwój swojego produktu. Obecnie Olio ma wiele przydatnych funkcji, które mogą zainteresować m.in. mieszkańców Niemiec i zachodniej granicy z Polską.
Olio umożliwia m.in. przekazywanie za darmo jedzenia. W aplikacji można wystawić niemal wszystko: puszkę fasolki, paczkę tofu, kombuchę, pieczywo czy posiłek z cateringu. Mamy nadzieję, że niebawem z aplikacji zaczną korzystać również Polacy.
Każdego roku przeciętny Europejczyk wyrzuca ok. 9 mln ton jedzenia. Jedna osoba marnuje średnio 173 kg żywności. Dzieląc się jedzeniem z innymi, dbamy o potrzebujących i środowisko.
Istnieje wiele sposobów na to, aby uniknąć marnowania żywności. Na początek zalecamy wcielenie w życie idei foodsharingu, czyli przekazywania niepotrzebnego jedzenia innym.
Nie chcesz wyrzucać dobrego jedzenia do śmieci? Zobacz, co z nim zrobić, aby się nie zmarnowało!