Gdzie i jak oddać jedzenie, które zostało po świętach? Zobacz, jak uratować niepotrzebną żywność przed wyrzuceniem

Anna Bartosiewicz
W grudniu o 1/3 wzrasta ilość marnowanego jedzenia. Na szczęście istnieją proste sposoby na ograniczenie tego zjawiska.
W grudniu o 1/3 wzrasta ilość marnowanego jedzenia. Na szczęście istnieją proste sposoby na ograniczenie tego zjawiska. Thirdman/Pexels.com
Marnowanie jedzenia to zjawisko, które nasila się w grudniu, a zwłaszcza po świętach. Na szczęście istnieje wiele metod na to, aby mu zaradzić. Wyjaśniamy, co warto zrobić z żywnością, która zalega w lodówce i jest zdatna do użytku, jeżeli nie damy rady zjeść jej samodzielnie. Sprawdź, jak niewiele potrzeba, aby podzielić się produktami spożywczymi z innymi.

Spis treści

Zalegające po świętach jedzenie to problem wielu Polaków. Często przygotowujemy wigilijne i świąteczne potrawy w zbyt dużych ilościach. W efekcie słodycze i dania, których nie udało się zjeść podczas spotkań z rodziną, lądują w koszu. Niektórym szkoda jest jednak wyrzucać ręcznie robionych ciast czy dodatkowej porcji bigosu.

Co zrobić ze zbędnym jedzeniem? Jak uniknąć marnowania żywności? Dokąd zanieść produkty spożywcze, które zostały po świętach? Podpowiadamy, jak zadbać o to, żeby nadwyżka jedzenia trafiła do osób, które chętnie ją przyjmą.

Jedzenie po świętach – zacznij od najbliższych

Jeżeli goście nie zjedli wszystkiego, możemy spróbować oddać im nadmiar potraw i deserów. Nie każdy jednak jest chętny, żeby zabrać coś na wynos, zwłaszcza że przejedzenie po świętach to „nasza narodowa tradycja”. W takiej sytuacji możemy wybrać się w miejsca, które przyjmują produkty spożywcze. Odwiedzając jedno z nich, zyskamy niemal pewność, że nic się nie zmarnuje. Istnieje również wyjście dla leniwych. Informację o nadwyżkowym jedzeniu do oddania można zamieścić na grupie tematycznej na Facebooku.

Jadłodzielnie

Jeżeli dysponujemy nienapoczętym posiłkiem lub produktami spożywczymi w dobrym stanie, możemy zanieść je do jadłodzielni, czyli dużej, wolnostojącej lodówki umożliwiającej bezpłatną wymianę jedzenia. Jadłodzielnie przeważnie powstają w wyniku inicjatyw społecznych, a o ich czystość dbają nieformalne grupy lub organizacje pozarządowe, np. Stowarzyszenie Jadłodzielnia Foodsharing Polska.

W naszym kraju publiczne lodówki są dostępne od kilku lat i nadal zyskują na popularności. Jadłodzielnie, które przeważnie powstają na ulicy, można znaleźć w różnych dzielnicach Warszawy, Lublina czy Wrocławia. Zasada jest prosta: każdy może przynieść do lodówki niepotrzebne jedzenie lub wziąć z niej coś dla siebie. Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku osób potrzebujących, ale każdego, kto nie lubi marnować jedzenia.

Zbiórki żywności

Przed świętami można wesprzeć osoby żyjące w biedzie, dołączając do jednej ze zbiórki żywności. Zbiórki żywności często są organizowane w większych marketach, w sklepach i marketach. W tego typu inicjatywy chętnie włączają się: sieci handlowe, organizacje charytatywne, a nawet producenci produktów spożywczych.

W ramach zbiórek żywności przyjmowane są produkty o długim terminie ważności, np.: olej, mąka, makarony, przetwory czy słodycze. Niepotrzebną żywność można zostawić w specjalnie do tego przeznaczonym koszyku lub kartonie, np. w sklepie.

Banki żywności

Jedzenie ze zbiórek przejmują m.in. banki żywności. W Polsce funkcjonuje 31 takich punktów. Do banków żywności trafiają również produkty z kończącą się datą ważności, pochodzące z placówek handlowych. Następnie jedzenie jest wydawane osobom potrzebującym: starszym, samotnym, bezdomnym i ubogim.

Banki Żywności można wesprzeć pod adresem Bankizywnosci.pl lub bezpośrednio za pośrednictwem lokalnego oddziału. Informacje na temat działania tego typu miejsc można znaleźć na Facebooku i w internecie.

Bankom żywności można także pomagać, kupując produkty wybranych marek (zazwyczaj informują one o swoich przedsięwzięciach w kampaniach reklamowych). Natomiast osoby, które nie chcą przekazywać darów rzeczowych, mogą wziąć udział w zbiórce online, np. pod adresem zbiorkazywnosci.pl.

Grupy na Facebooku

Szukając możliwości przekazania nadwyżki jedzenia osobom potrzebującym, warto także uwzględnić lokalne akcje i inicjatywy. Można poszukać w internecie informacji o zbiórkach organizowanych w naszym miejscu zamieszkania lub dać ogłoszenie w grupie pomocy sąsiedzkiej na Facebooku. Członkowie takich grup chętnie dzielą się z sąsiadami tym, co mają, zasięgają porad i wymieniają się informacjami.

Więcej pomysłów na oddanie niepotrzebnego jedzenia znajdziesz w naszej galerii zdjęć.

Zanim wyrzucisz niepotrzebne jedzenie do kosza, zastanów się, czy nie lepiej będzie obdarować nim osoby ze swojego otoczenia. Jeżeli nie masz czasu na zaniesienie żywności we skazane miejsce, możesz m.in.:

  • poczęstować sąsiadów,
  • skorzystać z pomocy sąsiedzkiej na Facebooku i zamieścić post na temat niepotrzebnej żywności na grupie zrzeszającej mieszkańców twojego osiedla,
  • zostawić jedzenie na klatce schodowej z karteczką informującą, że jest do wzięcia,
  • zamrozić pokarm, dzieląc go wcześniej na małe porcje i pakując w woreczki foliowe.

W Polsce rokrocznie trafia do śmieci ok. 9 mln ton żywności, podczas gdy ponad 1,5 mln Polaków żyje poniżej granicy ubóstwa. Osoby te mają na przeżycie ok. 500 zł miesięcznie. Zarządzając mądrze domową lodówką, pomagamy walczyć z biedą i ubóstwem.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet