W grudniu o 1/3 wzrasta ilość marnowanego jedzenia. Na szczęście istnieją proste sposoby na ograniczenie tego zjawiska.
10. Jadłodzielnie
W jadłodzielni, czyli wolno stojącej lodówce, można zostawić produkty spożywcze, których nie jesteśmy w stanie zjeść. Zgodnie z zasadami jadłodzielni, każdy może podzielić się jedzeniem: zarówno osoba uboga, jak i lepiej sytuowana.
Zanim jednak umieścimy w lodówce dany pokarm, warto sprawdzić, czy produkt spełnia kryteria jadłodzielni. Przykładowo, w tego typu miejscach nie zostawia się lodów, surowego mięsa i ryb czy bitej śmietany.
9. Zbiórki żywności
W większych sklepach często są prowadzone zbiórki jedzenia dla potrzebujących. W specjalnie wyznaczonych miejscach zostają umieszczone kosze, do których trafia żywność od klientów. Następnie jedzenie jest pakowane i przekazywane organizacjom pozarządowym lub wolontariuszom, za pośrednictwem których trafia do osób w potrzebie.
Banki żywności przyjmują także środki finansowe na pokrycie kosztów swojej działalności, np. na przyrządzanie posiłków dla ubogich.
Zbiórki żywności c.d.
Zbiórki żywności są organizowane nie tylko przed, ale również po świętach. Warto poszukać organizacji, które podejmują lokalnie takie inicjatywy. Tego typu działania realizowała m.in. fundacja Podzielmy się (niestety w 2021 r. zawiesiła swoją działalność).
Jedzenie ze zbiórek trafia m.in. do banków żywności. Organizacje partnerskie, współpracujące z bankami żywności, zgłaszają im potrzeby swoich podopiecznych. Dzięki temu żywność trafiająca do banków jest mądrze dystrybuowana.