8. Jadłodajnie
Inną opcją dzielenia się jedzeniem jest zgłoszenie się do lokalnej jadłodajni dla osób bezdomnych z zapytaniem, czego potrzebuje. Można też zostawić zapakowany posiłek w pobliżu takiego miejsca.
Lista jadłodajni dla osób bezdomnych w Warszawie znajduje się pod adresem Wsparcie.um.warszawa.pl/pomoc-niskoprogowa. Podobne jadłodajnie są również prowadzone w innym lokalizacjach.
7. Schroniska dla osób bezdomnych
Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się schronisko dla osób bezdomnych lub w kryzysie, np. dla bezdomnych matek lub uchodźców, można udać się w jego okolicę, aby znaleźć osobę, która zostanie przez nas obdarowana. Ludzie w kryzysie bezdomności, podobnie jak większość społeczeństwa, uwielbiają łakocie i przysmaki, których nie mają okazji spróbować na co dzień.
W Warszawie listę punktów pomocy dla osób bezdomnych można znaleźć pod adresem warszawa19115.pl.
6. Paczka dla osoby bezdomnej
Bardzo dobrym pomysłem jest podejście do osoby bezdomnej i zapytanie, czy przyda jej się jedzenie, które zostało nam po świętach. Wcześniej warto ładnie i szczelnie zapakować wszystkie tak, aby transport żywności nie stanowił problemu, a otwarcie upominku wiązało się z miłym doświadczeniem.
Wbrew pozorom, nie wszystkie osoby bez dachu nad głową chętnie przyjmują jedzenie. Niektórzy proszą o pieniądze, ale ich dawanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w ten sposób utrudniamy danej osobie wyjście z kryzysu bezdomności.
5. Caritas
Caritas to jedna z organizacji, która wspiera osoby w kryzysie ubóstwa. Świadczy m.in. pomoc na rzecz osób potrzebujących pobytu w hospicjum, migrantów i uchodźców docierających do Polski, Palestyńczyków w Strefie Gazy czy Gruzinów produkujących regionalne przysmaki. Caritas posiada swoje biura w różnych częściach Polski. Organizację można także wesprzeć, wpłacając środki na stronie Uratujcie.pl lub po kontakcie z lokalnym oddziałem Caritasu.