„Girl Power“na festiwalu All My City: Dziewczyny i sprej

Sylwia Hejno
Film "Girl Power"
Film "Girl Power" Materiały dystrybutora
Jak to jest być kobietą w męskim świecie graffiti? Brain Damage Gallery zaprasza na podróż po piętnastu miastach świata.

Praga, Moskwa, Amsterdam, Kabul.... We wszystkich tych miastach kobiety tworzą graffiti i zmagają się z przekonaniem, że to sztuka nie dla dziewczyn.

Główną bohaterką filmu „Girl Power”, który zobaczymy w piątek jest Sany z Czech, także współreżyserka, która w 2008 roku zapragnęła pokazać zmiany, jakie zachodzą w świecie graffiti. Dokument, w którym poznajemy jej pasję, motywacje, a nawet niczego nieświadomą rodzinę zajął jej siedem lat. Graffiti ją zafascynowało gdy była nastolatką. - Nigdy go nie dzieliłam na chłopaków i dziewczyny, ale sama scena to robiła. Kiedyś chłopcy kradli mi farby i pisali na moich pracach „Wracaj do kuchni“, na szczęście w Czechach to już przeszłość - wyznaje Sany.

„Dziewczyny nie potrafią oddać struktury liter” - to jeden z zarzutów pod adresem writterek. „Czy trzeba mieć penisa, żeby tworzyć graffiti?” - irytuje się Lady Pink nazywana pierwszą damą sztuki ulicy, artystka aktywna od lat 80.

„Girl Power” to opowieść kobietach tworzących graffiti, a także spojrzenie na jego fenomen we współczesnym świecie. Projekcja jest częścią festiwalu All My City, który w tym roku stawia szersze pytanie o to czy dotychczasowa formuła sztuki ulicznej się wyczerpała. I o to czy nie najwyższa pora na przekraczanie pewnych ram. - Zastanawiamy się nad tym jaka jest przyszłość. Wygląda na to, że np. murale są passe, bo zatraciły swoją moc i stały się czystą dekoracją czy narzędziem promocji. Może więc warto stawiać na formy bardziej użytkowe, jak np. metaloplastykę? - mówi Cezary Hunkiewicz z Brain Damage Gallery.

W programie poza projekcją filmu także dyskusje i jednogodzinna prezentacja zbiorów galerii. - To kilkanaście tysięcy zdjęć i dzieł, które zbieraliśmy od 1998 roku. Zobaczymy prace najważniejszych twórców z Polski i ze świata - dodaje Cezary Hunkiewicz.

PROGRAM:

Piątek, 16.12:
19:00 - dyskusja "Co po streetarcie?"
20:00 - pokaz filmu "Girl Power" (reż.: Sany, Jan Zajíček), Girl Power Movie [sala Kinowa CSK]
22:00 - afterparty w klubie Nadzieja

Sobota, 17.12:
19:00 - wernisaż wystawy kolekcji Brain Damage Gallery* i oficjalne otwarcie czytelni Instytutu Sztuki w Przestrzeni Publicznej
20:00 - dyskusja "Street Art kuratorowany?"
22:00 - afterparty w klubie Nadzieja

Wstęp wolny, na imprezę obowiązuje lista FB. Miejsce: Brain Damage Gallery, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1(wejście od ulicy Marii Curie Skłodowskiej 7, zielony skwer za Filharomonią, parter)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet