Hydrolat – naturalna woda roślinna do pielęgnacji cery. Na co pomaga hydrolat oczarowy, różany, lawendowy, z czystka i inne rodzaje?

Jagoda Bosek
Hydrolaty są naturalnymi wodami kwiatowymi, które oczyszczają, tonizują i pielęgnują skórę. Stają się one szczególnie popularne w dobie powrotu do naturalnych i ekologicznych kosmetyków o różnym przeznaczeniu.
Hydrolaty są naturalnymi wodami kwiatowymi, które oczyszczają, tonizują i pielęgnują skórę. Stają się one szczególnie popularne w dobie powrotu do naturalnych i ekologicznych kosmetyków o różnym przeznaczeniu. silviarita/Pixabay.com
Hydrolat to produkt destylacji surowca roślinnego z parą wodną, w wyniku której otrzymuje się też olejek eteryczny. To całkowicie naturalny produkt roślinny, dawniej nazywany wodą kwiatową. Hydrolaty mają działanie nawilżające i odświeżające cerę, a w zależności od rodzaju użytego surowca zapewniają też dodatkowe korzyści pielęgnacyjne. Mają łagodne, ale skuteczne działanie i można stosować je nie tylko samodzielnie, ale też jako składnik kosmetyków domowej roboty. Warto znać ich cenne właściwości i korzystać z nich na co dzień!

Czym jest hydrolat i jak powstaje?

Hydrolat to destylat ziołowy nazywany też hydrosolem bądź wodą kwiatową lub ziołową. Jest produktem destylacji surowca z parą wodną, w wyniku którego powstaje koloidalny roztwór wodny zawierający olejki eteryczne, a obok nich również rozpuszczalne związki roślinne. Pod względem chemicznym to więc woda z dodatkiem ekstraktów roślinnych.

Hydrolat powstaje po skropleniu pary wodnej używanej do destylacji, natomiast produktem właściwym procesu są nierozpuszczalne w wodzie substancje lotne, składające się na olejek eteryczny z danego surowca.

Warto przeczytać również:

Co zawiera hydrolat i jakie ma właściwości? Czy może zastąpić tonik?

W składzie hydrolatów wśród rozpuszczalnych w wodzie składników roślinnych znajdują się głównie różnego rodzaju fenole, alkohole i aldehydy. Te ostatnie, będące również składnikami olejków eterycznych, są głównymi determinantami zapachu hydrolatu.

Naturalny hydrolat to produkt nie zawierający żadnych dodatkowych składników. Ma jednak stosunkowo krótki okres ważności (zazwyczaj kilka, najwyżej kilkanaście tygodni) i zwłaszcza po napoczęciu opakowania powinien być przechowywany w niskiej temperaturze, najlepiej poniżej 14 stopni Celsjusza – a więc w lodówce.

Większość dostępnych w sprzedaży produktów zawiera jednak konserwanty i inne składniki funkcjonalne, które przedłużają ich trwałość. Sprawiają też jednak, że taki hydrolat może nie być odpowiedni do cery wrażliwej i nie powinien być używany przez osoby ze skłonnością do alergii, które sięgają po naturalne produkty tego typu właśnie z powodu minimalistycznego składu.

Polecane oferty

Z uwagi na wysoką zawartość wody hydrolaty działają nawilżająco, a w zależności od rodzaju surowca użytego do ich przygotowania mogą mieć też właściwości:

  • kojące,
  • regenerujące,
  • antyoksydacyjne, a dzięki temu przeciwstarzeniowe (anti-age),
  • wzmacniające naczynka krwionośne,
  • ściągające pory skóry,
  • antyseptyczne,
  • regulujące pracę gruczołów łojowych skóry,
  • wyrównujące koloryt cery,
  • rozjaśniające.

Ponieważ wartość pH hydrolatów jest zazwyczaj zbliżona do odczynu skóry, mają one właściwości tonizujące i mogą zastępować tonik do twarzy.

Hydrolaty można stosować również do pielęgnacji włosów (najlepiej w postaci aerozolu). Stosowane na skórę głowy działają nawilżająco, łagodzą podrażnienia, spowalniają przetłuszczanie się włosów i powstawanie nieświeżego zapachu, jak równie wspomagają walkę z łupieżem.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Jak stosować hydrolat?

Hydrolat można stosować po naniesieniu na wacik do przecierania ceryzamiast zwykłego toniku lub rozpylać bezpośrednio na twarz. Można używać go też rano do odświeżania twarzy w zastępstwie dość agresywnego w działaniu płynu micelarnego.

Hydrolat w butelce z dyfuzorem świetnie sprawdzi się jako mgiełka do twarzy, ciała lub do włosów. Stanowi też wspaniałą bazę pod krem lub serum do twarzy. Produkty tego typu nadają się też jako składnik do przygotowania domowych kosmetyków, chociażby jako maseczki z glinki.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Produkty do zadań specjalnych – jakie właściwości ma hydrolat różany, oczarowy, lawendowy, z czystka i inne?

Na właściwości hydrolatu, i w związku z tym również jego przeznaczenie, wpływa rodzaj surowca, z jakiego został pozyskany. Działanie tych najpopularniejszych opisujemy poniżej. Stosując tego produkty warto też pamiętać, że ich związki zapachowe mają zastosowanie aromaterapeutyczne. Podczas, gdy niektóre rodzaje działają relaksująco i wyciszająco, inne pobudzają umysł i ciało.

Przeczytaj także na temat:

Na co pomaga dany hydrolat?

  • Hydrolat oczarowy – powstaje z ziela oczaru wirginijskiego i należy do hydrolatów o najsilniejszym działaniu antyoksydacyjnym, a przy tym uszczelniającym i wzmacniającym drobne naczynia krwionośne. Jest polecany do cery naczynkowej, dojrzałej, podrażnionej i zaczerwienionej, a także z problemem trądziku. Łagodzi stany zapalne, świąd skóry i jej zasinienia.
  • Hydrolat różany – najczęściej pozyskuje się go z kwiatów róży damasceńskiej. Cechuje go piękny zapach oraz działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe i ujędrniające. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza dojrzałej i wrażliwej. Pomimo łagodnego działania ma też właściwości antybakteryjne.
  • Hydrolat lawendowy – produkuje się go z kwiatów lawendy lekarskiej (wąskolistnej). Działa antyseptycznie, hamując rozwój bakterii i wspomagając leczenie infekcji skórnych z trądzikiem i łupieżem włącznie. Ułatwia gojenie się uszkodzeń skóry i jej obrzęków, podnosi też jej napięcie skóry. Dodatkowo ma silne działanie relaksujące i ułatwiające zasypianie.
  • Hydrolat z czystka – wytwarza się go z ziela czysta ladanowego i kreteńskiego. Ma działanie zmniejszające wydzielanie sebum i ściągające pory, a ponadto bakterio- i grzybobójcze. Stąd polecany jest do skóry z wypryskami i trądzikiem, a także skłonnością do przetłuszczania się. Pomaga oczyszczać, ujędrniać, napinać i wygładzać cerę, a także przywracać jej blask w przypadku objawów zmęczenia.
  • Hydrolat lipowy – hydrolat z kwiatu lipy cechuje się silnym działaniem kojącym i nawilżającym (zawiera między innymi naturalne śluzy), dlatego świetnie nadaje się do pielęgnacji cery szczególnie wrażliwej, w tym naczynkowej. W postaci mgiełki do włosów pomagając nawilżyć i rozczesać przesuszone kosmyki. Najlepiej stosować go regularnie do włosów jasnych, gdyż powoduje ich delikatnie rozjaśnienie.
  • Hydrolat cynamonowy – zawiera związki z kory cynamonowca cejlońskiego, które pobudzają krążenie krwi i limfy. Dzięki temu sprawia, że cera nabiera delikatnych, naturalnych rumieńców. Ma też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przed jego zastosowaniem należy jednak sprawdzić na małej powierzchni skóry, czy nie spowoduje nadmiernego zaczerwienienia, i w razie potrzeby go rozcieńczyć. Nie wolno go stosować do cery naczynkowej, za to świetnie sprawdzi się jako dodatek w kosmetykach na antycellulitowych.
Naturalne olejki eteryczne poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, co zostało potwierdzone w badaniach. Jak stosować olejki aromatyczne na co dzień? To zależy od konkretnych potrzeb. Sprawdź, jakie działanie mają twoje ulubione zapachy. Zobacz kolejne slajdy.

Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działaj...

Jaki hydrolat na konkretny problem?

  • Hydrolaty do cery suchej i wrażliwej – do rodzajów polecanych do cery wrażliwej i suchej należą hydrolat różany, lipowy, oczarowy, neroli (kwiatów pomarańczy), rumiankowy (rozjaśnia też włosy) oraz z liści aloesu czy kwiatów bławatka. Nadają się również do pielęgnacji cery naczynkowej.
  • Hydrolaty do cery naczynkowej – oprócz hydrolatu oczarowego (i innych wspomnianych wyżej) poleca się zwłaszcza ten z kocanki, bratka, arniki, zielonej herbaty, liści czarnej porzeczki, kwiatów czarnego bzu, geranium oraz mirtu.
  • Hydrolaty do cery tłustej i skłonnej do wyprysków – do przypadku pielęgnacji przetłuszczającej się cery i skóry głowy warto używać hydrolatów o działaniu antyseptycznym i lekko ściągającym. W tej roli najlepiej sprawdzi się hydrolat lawendowy, melisowy, rozmarynowy, miętowy, szałwiowy, tymiankowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego oraz z czystka. Preparaty te stosowane na włosy wspomogą dodatkowo walkę z łupieżem.
  • Hydrolaty wyrównujące koloryt cery – działanie delikatnie rozjaśniające, a przy tym chłodzące, ma hydrolat miętowy. Do wyrównania kolorytu cery z przebarwieniami polecany jest szczególnie hydrolat z czarnej porzeczki, który pomaga ujednolicić kolor cery. Znana z właściwości rozjaśniających jest również cytryna. Zarówno hydrolat z czarnej porzeczki, jak i cytrynowy, zawierają związki silnie antyoksydacyjne i uszczelniające naczynka krwionośne.

Dowiedz się również:

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania hydrolatów?

Hydrolat należy zawsze starannie dobierać do typu cery. Niektóre z nich, np. cynamonowy czy eukaliptusowy, zdecydowanie nie nadają się do pielęgnacji cery naczynkowej. Przed zastosowaniem preparatu należy wykonać test uczuleniowy na niewielkiej powierzchni skóry (np. przedramienia), aby sprawdzić, czy nie alergizuje czy w inny sposób nie podrażnia skóry.

Serum nawilżające do twarzy to kosmetyk do każdego rodzaju skóry, ale najbardziej potrzebuje go ta sucha. Oto najskuteczniejsze składniki kosmetyku. Najlepiej, jeśli zawiera kilka z nich naraz!

Gdy skóra chce pić, sięgnij po takie serum. Najlepszy kosmet...

ZOBACZ: Hydrolaty – domowej roboty preparaty do oczyszczania skóry. Eskpert: Klaudyna Hebda, autorka bloga o zielarstwie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet