Zdrowa jajka wielkanocne. Jajka w koszulkach – po benedyktyńsku
Jajka gotowane bez skorupki (po benedyktyńsku) to wdzięczne zwieńczenie kanapeczek i sałatek. Przygotowuje się je w wodzie (10 cm w garnku) z łyżką octu. Jajko wbite do miseczki wlewa się w wir po zamieszaniu wody, wyłącza ogrzewanie, przykrywa na 4 min i wyciąga przy użyciu łyżki cedzakowej. Można podawać je na grzankach czy miniplackach tortilla, z rukolą, ziołami czy młodymi pędami groszku.
Zdrowa jajka wielkanocne. Panierowane jajka faszerowane w skorupkach
Jajka można zapiekać razem ze skorupką, a całość nawet panierować. Ugotowane jajko na twardo rozkraja się wzdłuż ostrym nożem bez obierania. Zawartość połówek, czyli żółtka i białka, ostrożnie się wyjmuje i przerabia na masę (np. z siekanką natką i/lub szczypiorkiem oraz tartym serem, szynką albo wędzoną rybą), a następnie umieszcza z powrotem w skorupkach. Takie jajka można też zapiekać.
Zdrowa jajka wielkanocne. Sałatka z jajek
Jajka można też podać w pysznej i zdrowej sałatki. Warto dodawać je pokrojone w ćwiartkach dopiero pod koniec przygotowania potrawy, by nie straciły formy. Idealnie komponują się z zielonymi warzywami (szparagi lub brokuły na parze, sałata, rukola, szpinak), pomidorem, orzechami i ziołami – i sosem winegret lub majonezowym. Uzupełnieniem smaku może być też gorzki element, który wspomaga trawienie, jak np. kawałki czerwonej cykorii radicchio.
Zdrowa jajka wielkanocne. Jajka faszerowane hummusem
Do napełniania połówek jaj ugotowanych na twardo świetnie nadaje się humus, czyli pasta z ugotowanej ciecierzycy, zmiksowanej z pastą sezamową tahini (1-3 łyżki na szklankę nasion), sokiem z połowy cytryny i przyprawami (po szczypcie mielonej kolendry i kminu rzymskiego i/lub 1-2 zgniecione ząbki czosnku). Pożądanym dodatkiem jest świeża natka pietruszki (nawet kilka garści). Podczas miksowania warto dodać nieco mocno schłodzonej wody, co sprawia, że pasta jest bardziej aksamitna. Gotowy hummus (w różnych smakach) można też łatwo kupić w sklepie.