Zdrowa jajka wielkanocne. Pasta jajeczna
Posiekane jajka ugotowane na twardo (około 8 minut we wrzątku) to doskonała baza smakowa pysznej pasty kanapkowej. Można podawać ją na grzankach, kawałkach tortilli czy w naleśnikowej roladzie w plasterkach. Wystarczy wymieszać je z majonezem, dodając ew. musztardy, oraz drobno pokrojoną cebulą i ziołami (np. szczypiorkiem, natką pietruszki, koperkiem lub ich mieszanką).
Zdrowa jajka wielkanocne. Jajka faszerowane sałatką z buraków
Jajka faszerowane nadzieniem z buraczków i podane z kawiorem na grzankach to wykwintna propozycja na Wielkanoc. Do przygotowania sałatki z buraczków warto użyć bulw ugotowanych w mundurkach i obranych po schłodzeniu, by były smaczniejsze i zdrowsze. Pokrojone drobno warzywo można wymieszać z posiekaną cebulą i ogórkiem kiszonym, po czym scalić sosem, np. majonezem z pieprzem albo gęstym jogurtem z koperkiem.
Zdrowa jajka wielkanocne. Jajka w kokilkach
By przygotować dekoracyjne jajka w kokilkach, wbija się całe sztuki na spód wypełniony dodatkami (np. liście szpinaku z serem, czosnkiem i przyprawami; plastry pomidora, mozzarelli i cebuli oraz pieprz i sól, kostki chleba i szynki oraz posiekana natka z masłem), po czym piecze w temp. 200 stopni Celsjusza przez 10-12 minut, aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne.
Zdrowa jajka wielkanocne. Jajka faszerowane z brokułem
Połówki jaj ugotowanych na twardo można wypełnić zdrową pastą o intensywnym kolorze, najlepiej z żółtek i zielonych warzyw, takich jak szpinak (ugotowany i odciśnięty z wody), brokuł (najlepiej na parze, gdyż wtedy zachowuje pełnię smaku), rukola czy zioła, np. natka. Składniki w tym kolorze warto też ze sobą łączyć. Dekoracją mogą być np. pokruszone plasterki podsmażonego i osączonego z tłuszczu bekonu.