Jak obcinać paznokcie? Większość z nas popełnia ten błąd. Sprawdź, jaki kształt nadać pazurkom i których narzędzi używać

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Prawidłowe obcinanie paznokci ma znaczenie. Poznaj zasady skracania płytki paznokciowej, a unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Prawidłowe obcinanie paznokci ma znaczenie. Poznaj zasady skracania płytki paznokciowej, a unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Freepik.com
Obcinanie paznokci to pozornie prosta czynność, jednak wiele osób popełnia przy niej wiele błędów. Warto się ich wystrzegać, bo mogą doprowadzić do wielu schorzeń oraz wrastania, rozdwajania, a nawet wkręcania się paznokci.

Spis treści

Na prosto, a może na okrągło? Nożyczkami, cążkami, a może pilniczkiem. Jak odpowiednio obcinać i skracać paznokcie? Podpowiadamy.

Zasady obcinania paznokci

Zanim zaczniesz obcinać paznokcie, poznaj ważne zasady, które zapobiegną wielu problemom. Przede wszystkim wymocz pazurki w ciepłej wodzie, to znacznie ułatwi zadanie i prawdopodobnie unikniesz ich uszkodzeniu. Skracaj je średnio co 5-7 dni. Paznokcie przycinaj małymi nacięciami i staraj się, aby nie były one zbyt krótkie. Ich długość powinna być nieco nad czubkiem palca. Wówczas nie będą one wrastać. Po prawidłowym obcięciu paznokci nie zapominaj o ich wypiłowaniu, pielęgnacji skórek oraz kremie lub olejku. Oto najczęstsze błędy przy obcinaniu paznokci:

  • użycie nieodpowiednich narzędzi,
  • obcinanie paznokci na sucho,
  • skracanie płytki nie tylko od góry, ale także od boków.

Jak powinno się obcinać paznokcie u rąk?

Wypielęgnowane paznokcie o odpowiednim kształcie to wizytówka każdej kobiety, ale nie tylko – również i mężczyzn. Zanim zdecydujesz się na migdałki, trumienki, czy kwadraty dowiedz się, jak odpowiednio obcinać paznokcie, aby się nie rozdwajały lub pękały po bokach. Obcinanie paznokci u rąk należy przeprowadzać w zależności od potrzeb i tempa wzrostu płytki nawet do trzech razy w tygodniu. Przygotuj do tego odpowiednie narzędzia i wymocz dłonie w wodzie. Najprostszym sposobem obcinania paznokci jest ich skracanie na prosto. Ostre kanty zaokrąglisz przy użyciu pilniczka. W ten sposób twoje pazurki będą mocniejsze i z czasem będziesz mogła je zapuścić oraz nadać swój ulubiony kształt. Wówczas pamiętaj, że odpowiednie piłowanie ma ogromne znaczenie. O tym możesz przeczytać w artykule o kształtach paznokci. Prezentujemy przypominajkę o ważnych zasadach podczas tej czynności:

  • nie piłuj mokrych lub wilgotnych paznokci,
  • piłuj paznokcie tylko wtedy, kiedy twoja dłoń leży na stabilnej powierzchni,
  • paznokcie piłuj w jednym kierunku – zapobiegniesz rozdwajaniu się płytki,
  • trzymaj pilniczek prostopadle do płytki paznokcia,
  • piłując paznokcie, rób to powoli, nie używaj siły i dokładnie przykładaj narzędzie do płytki.

Jak obcinać paznokcie u nóg?

Paznokcie u nóg rosną znacznie wolniej, niż u rąk. Jednak warto je obcinać średnio co 3 tygodnie, poprzedzając tę czynność wymoczeniem ich w ciepłej wodzie lub robiąc to bezpośrednio po kąpieli. Jeśli chcesz uniknąć skaleczenia i wrastania pazurków, najlepiej obcinaj je na prosto wzdłuż naturalnego brzegu paznokci i oczywiście niezbyt krótko. Idealna długość jest wtedy, kiedy rogi paznokcia są tej samej długości co palce.

Cążki, nożyczki, a może pilniczek, czyli czym skracać paznokcie?

Oprócz odpowiedniej techniki skracania paznokci liczy się także to, czym to robisz. Rekomenduje się, aby pazurki u rąk obcinać nożyczkami lub obcinaczem, natomiast paznokcie u stóp — wyłącznie obcinaczem. Pamiętaj także o dezynfekcji tych narzędzi!

Trwały manicure w kolorach, które pokochasz

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet