Metoda usuwania tatuażu zależy od jego wielkości, miejsca, w którym się znajduje, koloru, głębokości i gęstości pigmentu. Najszybciej można się pozbyć tatuaży tzw. tymczasowych. Te zrobione na stałe lub przez amatorów wymagają wizyty w specjalistycznej klinice.
Usuwanie tatuażu laserem jest jedną z najpopularniejszych dostępnych metod, która daje bardzo zadowalające efekty. Polega ona na pochłanianiu przez laser barwnika z tatuażu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból. W zależności od wielkości i koloru tatuażu zabieg może potrwać do kilkudziesięciu minut i być wykonywany minimum co miesiąc. Aby skutecznie usunąć rysunek z ciała potrzebnych będzie od 3 do 10 sesji. Po każdym zabiegu będzie widoczna znaczna różnica i tatuaż będzie się stawał coraz jaśniejszy. Warto pielęgnować odpowiednio to miejsce poprzez natłuszczanie go odpowiednimi preparatami. W celu uniknięcia przebarwień zakazana jest ekspozycja na słońce i opalanie się w solarium.
Metoda laserowa
Metoda chirurgiczna
Metoda chirurgiczna usuwania tatuaży jest inwazyjna, mniej skuteczna niż laserowa i raczej stosowana do niewielkich rysunków na ciele. Ten sposób proponowany jest w przypadku kiedy laseroterapia zawiodła. Metoda chirurgiczna polega na wycięciu tatuażu wraz z fragmentem skóry. Nie jest to zbyt skomplikowany zabieg zwłaszcza kiedy dotyczy niewielkiej dziary. Wówczas po usunięciu rysunku skalpelem chirurg zaszywa skórę i udziela wszelkich informacji jak o nią dbać i jakie kroki poczynić, aby blizna była jak najmniejsza.
Dermabrazja mechaniczna
Niestety, ale zabieg ten nie jest w pełni skuteczni, ponieważ dermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka. Barwnik w tatuażu, który jest usytuowany znacznie głębiej, będzie nadal widoczny.