Jakie są pierwsze objawy raka piersi? Tak wyglądają guzy na piersiach. Na czym polega mammografia i samobadanie piersi w domu?

Agata Siemiaszko
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rak piersi, zwany rakiem sutka, jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem wśród kobiet w Polsce. Rak piersi długo przebiega bezobjawowo, a pierwsze widoczne symptomy często pojawiają się dopiero po wielu latach utajenia. Diagnostyka nowotworu złośliwego piersi obejmuje przede wszystkim mammografię i USG piersi. Zobacz, na czym polega profilaktyka raka piersi, czym jest samobadanie oraz czy rak piersi boli.

Spis treści

Rak piersi – przyczyny powstawania guzków w piersi

Rak piersi jest nowotworem rozwijającym się w tkance gruczołu piersiowego. W Polsce to najczęściej występujący nowotwór u kobiet i drugi najbardziej zabójczy. Co więcej, w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie wzrosła zachorowalność na tę przypadłość. Przyczyny występowania raka piersi nie są do końca znane.

Rak piersi to podstępna choroba, na którą co roku umiera ponad 5 tys. kobiet. Mimo że miesiącem profilaktyki raka piersi jest październik, to o zdrowie
Rak piersi to podstępna choroba, na którą co roku umiera ponad 5 tys. kobiet. Mimo że miesiącem profilaktyki raka piersi jest październik, to o zdrowie należy dbać cały rok. Jak rozpoznać złośliwy nowotwór piersi? 4pmproduction/123RF

Czytaj też: „Coś tam się we mnie gotuje”. U Agaty Młynarskiej rozpoznano guza w piersi. Lekarze natychmiast zaczęli działać

Sugeruje się, że głównymi czynnikami predysponującym są:

  • płeć – roczna zapadalność w Polsce wśród mężczyzn to ok. 140 osób, przy czym u kobiet 19 tysięcy,
  • wiek – wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko, osiągając szczyt między 50. a 60. rokiem życia,
  • wystąpienie raka piersi w najbliższej rodzinie przed 50. rokiem życia,
  • wczesna pierwsza miesiączka,
  • późna menopauza,
  • długotrwała hormonalna terapia zastępcza,
  • nadwaga i otyłość pomenopauzalna,
  • nieprawidłowa dieta bogata w alkohol oraz tłuszcze nasycone,
  • brak odpowiedniej higieny snu.
10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że masz kobiecy nowotwór

10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że masz kobiecy nowotwór

Około 15 proc. nowotworów ginekologicznych prowadzi do rozwoju raka złośliwego. Jednak ich odpowiednio wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia, znacznie zwiększa szanse na przeżycie pacjentki. Sp...

Czy rak piersi boli? Pierwsze objawy raka sutka

Pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po wieloletnim, utajonym i bezbolesnym wzroście. Rak sutka u mężczyzn objawia się bardzo podobnie jak u kobiet, głównie niewielką naroślą wyczuwalną w okolicach brodawki. Może temu również towarzyszyć świąd lub wyciek wydzieliny.

Zobacz też: Co dziesiąta z nas zachoruje na raka piersi. Panowie też nie mogą czuć się bezpiecznie

Często zauważalnym objawem raka piersi jest powiększenie węzłów chłonnych pod pachą, po stronie guza. Zatem ważne jest, aby poddawać się rutynowym badaniom. Należy wspomnieć, aby raz na miesiąc wykonywać samobadanie, które pozwoli szybko wykryć ewentualne guzki w piersi i postawić szybszą diagnozę. Trzeba pamiętać, że nie każdy guz w piersi od razu oznacza raka. Zmiana może być również torbielą, tłuszczakiem, a także stanem zapalnym.

Czytaj także: To przełom w leczeniu raka piersi. U Polek wykryto nowy gen związany z ryzykiem rozwoju tego nowotworu. Tani test wykryje mutację genu ATRIP

Zobacz też: Stanowią wskazówkę, ale nie dają pewności. Markery nowotworowe pomogą wykryć raka. Jednak nie wystarczą do diagnozy

Najważniejsze jest, aby wykryć ewentualne zmiany w jak najwcześniejszym okresie. Szybka diagnoza w momencie bezobjawowym zwiększa szanse na całkowite wyleczenie i korzystnie wpływa na rokowania.

Sprawdź: Jakie są pierwsze objawy raka piersi?

Diagnostyka raka piersi – samobadanie piersi, mammografia oraz badanie USG piersi jako najważniejsze elementy diagnostyki

Diagnostyka obejmuje przede wszystkim samobadanie piersi. W ten sposób wykrywa się około 37 proc. guzów złośliwych. Każda zmiana, która została wykryta za pomocą dotyku powinna skłonić do wizyty u specjalisty.

Badania raka piersi to między innymi USG oraz mammografia. Najlepsze efekty diagnostyczne dają stosowane łącznie. Dobór właściwej metody ma szczególne znaczenie. U kobiet młodszych i ciężarnych pierwszą metodą z wyboru (również ze względu na bezpieczeństwo) jest badanie ultrasonograficzne, natomiast u kobiet powyżej 40. roku życia zaleca się przeprowadzenie badania mammograficznego.

Czytaj także: Chcesz zmniejszyć ryzyko rozwoju raka piersi? Unikaj siedzącego trybu życia. Umiarkowany ruch to ważny element profilaktyki nowotworowej

Kobiety powyżej 50. roku życia powinny korzystać z mammografii raz na dwa lata, do momentu ukończenia 75. roku życia.

Szybki dostęp do badania można uzyskać w mobilnych busach mammograficznych. Najczulszą metodą jest jednak rezonans magnetyczny, który zalecany jest kobietom z wysokim ryzykiem zachorowalności (posiadającymi mutację genową).

Badania genetyczne raka piersi – czy można wyczytać ryzyko z badań krwi?

Podłoże genetyczne raka piersi posiada 5-10 proc. chorych. Kobiety, u których w rodzinie wykryto raka sutka mają zwiększone predyspozycje. Nowoczesne badania genetyczne na nosicielstwo mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2 pozwalają oszacować ryzyko rozwinięcia się raka sutka w przyszłości.

Predyspozycje, które powinny skłaniać kobietę do wykonania badań genetycznych to m.in.:

  • rodzinne występowanie nowotworu raka piersi lub raka sutka przed 40. rokiem życia,
  • częste występowania raka jajnika w rodzinie,
  • obustronne złośliwe guzy piersi w rodzinie,
  • rak sutka u mężczyzn (tata, dziadek),
  • obecność mutacji genowej BRCA u przodków.

Zobacz też: Jak dobrać biustonosz, aby nie szkodził piersiom?

Rak jajnika to podstępna choroba. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o jej rozwoju?

Rak jajnika to podstępna choroba. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o jej rozwoju?

Rak jajnika najczęściej dotyka kobiety między 50. a 70. rokiem życia, jednak coraz częściej rozpoznaje się go u młodych kobiet. Znana trener i ekspert ds. żywienia Ewa Chodakowska wyjawiła, że również...

Monika Góralska
Monika Góralska

Guzy w piersiach rodzaje – jak wyglądają guzy w piersi? Czy zmiany lite w piersi to rak?

Podczas kontroli można wykryć zmiany płynowe (torbielowate) oraz lite. O ile te pierwsze zazwyczaj nie wzbudzają niepokoju, to zmiany lite w piersiach wymagają pogłębienia diagnostyki. Wykryty guz poddaje się ocenie komórkowej. W tym celu przeprowadza się biopsję danej tkanki. Na podstawie wielkości, przerzutów do węzłów chłonnych oraz stopnia złośliwości postawia się ostateczną diagnozę i kieruje się pacjentkę na odpowiednie leczenie.

Czytaj też: Niedługo będzie nas leczył „robolekarz”? Naukowcy opracowali elektroniczny „palec”, który potrafi mierzyć puls. Może też wykryć raka piersi

Nie każdy guz w piersi to rak, a ponad 90 proc. są to zmiany łagodne. Wszelkie anomalie w piersiach należy poddać diagnostyce.

Do łagodnych zmian zaliczamy:

  • torbiele z włóknieniem (rzadko zmieniające swoją objętość),
  • łagodne zmiany rozrostowe (często zwiększają swoją objętość).

Ta grupa zmian nie należy do groźnych, lecz wymagana jest częsta kontrola lekarska. Zmiany złośliwe mogą mieć różny wygląd oraz charakter. Najgroźniejszą postacią jest rak zapalny piersi, inaczej zwany rakiem zapalnym sutka. Występuje niezwykle rzadko, w granicach 1 proc. wszystkich chorych, jednak ma gorsze rokowania.

Ile kosztuje wizyta u ginekologa? Sprawdź cennik wizyty z USG i cytologią

Ile kosztuje wizyta u ginekologa? Sprawdź cennik wizyty z USG i cytologią

Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem chorób narządów rodnych u kobiet, a także prowadzeniem ciąży i porodu. Do specjalisty można umówić się bezpłatnie w ramach ubezp...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Na czym polega leczenie raka sutka

Najważniejsze, aby nowotwór został rozpoznany możliwie jak najszybciej. Warto skorzystać z badań przesiewowych, pozwalających znacznie szybciej rozpocząć leczenie. Walka z nowotworem jest wieloetapowa i uzależniona od jego stopnia. Obejmuje przede wszystkim chirurgiczną operację raka, radioterapię, chemioterapię, hormonoterapię oraz leczenie celowane (zastosowanie leków ukierunkowanych na układ i procesy odpornościowe).

Rozwój nowych technologii pozwala, w przypadku guza mającego maksymalnie 3 cm, na leczenie oszczędzające polegające na zachowaniu elementu piersi, bez konieczności całkowitego jej usunięcia. W przypadku całkowitej resekcji jednej lub obu piersi pacjentka może poddać się refundowanej operacji rekonstrukcji.

Karmienie piersią a rak

W ciąży istnieje chwilowe zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Naturalne karmienie, poza niezaprzeczalnymi korzyściami dla dziecka, na wiele sposobów służy też kobiecie.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy sutka. Na każdy rok laktacji przypada 5 proc. spadek, a dodatkowo zmniejsza się o 7 proc. z każdą kolejną ciążą. Szczególnie u wieloródek z mutacją BRCA1 karmienie powyżej roku zmniejsza ryzyko raka piersi aż o 36 proc.

Nowotwór sutka jest zależny od zmian hormonów w gruczole sutkowym. Pobudzanie laktacji zmniejsza ilość cykli miesięcznych, a tym samym obniża działanie estrogenów na organizm, które między innymi przyczyniają się do rozwoju raka piersi.

Rak piersi profilaktyka. Korzyści diety antyrakowej

Nie ma idealnej recepty na walkę z rakiem. Celem profilaktyki jest jak najskuteczniejsze zmniejszenie ryzyka zachorowalności na nowotwór. Zmiana stylu życia oraz prowadzenie zdrowego stylu życia wpływa pozytywnie na organizm i poprawia jego stan ogólny. Do prozdrowotnych zachowań należą przede wszystkim unikanie nadwagi oraz otyłości, a także umiarkowana aktywność fizyczna. Skorzystaj z naszych zaleceń prozdrowotnych w profilaktyce raka piersi:

  • unikaj produktów przetworzonych i konserwantów: konserwy mięsne i rybne, zupy i sosy w proszku, kostki rosołowe,
  • wzbogać dietę w produkty bogate w witaminę A: jaja, słodkie ziemniaki, jarmuż, szpinak, marchew, pomidory, czerwona papryka, morele, brzoskwinie, śliwki,
  • wprowadź do codziennego jadłospisu warzywa i owoce obfitujące w witaminę C: owoce cytrusowe (kiwi, grejpfrut),truskawki, pomidory, pietruszka nać, brokuły, kalafior, kiszonki (szczególnie kapusta),
  • dodaj do posiłku produkty z witaminą E: nasiona i orzechy (słonecznik, dynia, sezam, migdały), szpinak, awokado,
  • codziennie spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe: kasze, makarony, płatki, otręby,
  • zwróć szczególną uwagę na dodatek produktów bogatych w magnez i selen w diecie: Magnez – orzechy laskowe, migdały, kakao (gorzkie), ser twarogowy, ryż brązowy; Selen – owoce morza, ryby, drożdże, czosnek, suche nasiona roślin strączkowych (fasola, groch),
  • uprawiaj codziennie umiarkowaną aktywność fizyczną przez 35-60 minut – spacer, jogging, jazda na rowerze, pływanie,
  • unikaj stosowania używek w postaci alkoholu (szczególnie wysokoprocentowych) oraz palenia tytoniu,
  • zadbaj o dobrą jakość snu – śpij 7-8 godzin, oraz staraj się zasypiać i wstawać o regularnych porach.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi. Wystarczy umiarkowany ruch

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi. Wystarczy umiarkowany ruch

Nowotwór piersi to podstępna choroba, która długo nie daje objawów. Szacuje się, że w Polsce rocznie diagnozuje się ponad 19 tys. nowych przypadków, czyli każdego dnia średnio 52 kobiety dowiadują się...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Źródła:
  • J. Tkaczuk-Włach , M. Sobstyl , G. Jakiel; Rak piersi – znaczenie profilaktyki pierwotnej i wtórne. Przegląd Menopauzalny 2012
  • Karmienie piersią a ryzyko rozwoju raka piersi i jajnika. Zwrotnik Raka 2019
  • I.Hawrysz i współpracownicy; Jakość diety a ryzyko raka piersi lub płuc: badania kliniczno-kontrolne osób dorosłych z regionu Warmii i Mazur; Problemy higieny i Epidemiologii 2015,96(4)
  • A. Dyzmann-Sroka, A.Kubiak; ABC raka piersi; Wielkopolskie Centrum Onkologii 2010
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewa
Bardzo dobry tekst! Chyba w 100 proc. oddaje to na co należy zwracać uwaagę. Ja mam doświadczenie, bo moja mam chorowała, ale nas szczęście trafiła w dobre ręce docenta Pawła Basty w SCM clinic i wyszła z tego. Ja teraz jako, że jestem obciążona rodzinnie bardzo często się badam (co pół roku nawet USG i samobadanie co miesiąc). Wierzę, że taka profilaktyka jest skuteczna i w razie czego łatwo pozbędę się choroby.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet