Selina Juul
Selina Juul ma już w Danii status gwiazdy. Gdy prosi nikt jej nie odmawia, tym bardziej, że jej praca to głównie wolontariat.
Imigrantka z Rosji, która od dzieciństwa mieszka w Kopenhadze, uświadomiła Duńczykom, że choć w kraju rzeczywiście żyje się świetnie, to w całym tym dobrostanie nie zwraca się uwagi, ile produktów jest wyrzucanych, ile marnujemy jedzenia.
Zanim zaangażowała się w sprawę, w Danii wyrzucano co roku setki tysięcy ton żywności. Dzięki social mediom i aplikacji na smartfona udało się zdecydowanie ograniczyć marnotrawstwo jedzenia. Pomysł wydaje się prosty, ale trzeba było Seliny Juul, by wcielić go w życie.
Selina organizuje także akcje pomocy dla najbiedniejszych. Dzięki jej zaangażowaniu setki wolontariuszy tuż przed świętami przygotowują świąteczne potrawy, ale z... resztek.
Selina Juul - po pierwsze, nie wyrzucaj
Małgorzata Wojtaczka
Pierwsza Polka, która samotnie, bez żadnego wsparcia zdobyła biegun południowy. Jest jedną z kilku kobiet na świecie, które tego dokonały. Wyczyn został doceniony nagrodą za "wybitne osiągnięcia sportowe" przyznawaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, oraz Kolosem za "wyczyn roku".
- Życie jest piękne. Naprawdę było warto - powiedziała po 69 dniach samotnej przeprawy przez najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent – Antarktydę.
Ponad 1200 km przez lodowe szczeliny, zaspy, wały zmrożonego śniegu, ciągnąc sanie ważące ponad 100 kg, pod wiatr dochodzący do 100 km na godzinę, w temperaturach spadających do minus 35 stopni Celsjusza. Cały czas pod górę. Na biegunie południowym stanęła 25 stycznia 2017.
Małgorzata Wojtaczka - biegun jest jak magnes
Lena Dunham
Uznawana za głos pokolenia „ milenialsów”, twórczyni kultowego serialu „Girls”. Gdy zaledwie 24-letnia Lena z gotowym scenariuszem skontaktowała się z Juddem Apatowem, znanym producentem i reżyserem ten od razu przyjął jej propozycję. Lena miała nie tylko ogromny talent i dar przekonywania, ale przede wszystkim mogła pochwalić się filmem „Mebelki”, w którym zagrała razem z Jemimą Kirke, którą szybko zaangażowała do kolejnego projektu, o którym pisała.
Aktorka przyszła na świat w rodzinie artystów z Nowego Jorku. Jej matka Laurie Simmons od małego zabierała swoje córki na wiece i spotkania feministek. Dla Leny jej piękna, szczupła i wykształcona matka, która nigdy nie musiała martwić się o pieniądze była niedoścignionym wzorem, co widać po tym, jak ją sportretowała w „Mebelkach”.
Lena czuła, że nigdy nie dorówna matce, nigdy nie będzie tak pewna siebie i spełniona. Podobnie jak setki jej koleżanki czuła ogromną presję, by coś osiągnąć, by nie być jedynie „dobrze zapowiadającą się”. To dlatego serial zyskał tak ogromną popularność wśród milenialsów. Pokazał bowiem to, czego nie rozumieli nasi rodzice – że z ogromnymi możliwościami wiąże się ogromna presja.
Lena Dunham - dziewczyna, prawie już kobieta
Kayah
Można nie znać dokładnie jej twórczości, ale niemal każdy kojarzy oryginalną, charyzmatyczną, kolorową postać. Wysoka, o nietypowej urodzie i niebanalnym głosie. Oryginalna, kobieca, wyrazista, o wybitnej osobowości scenicznej. Jest jak barwny motyl.
W wywiadach nie chce mówić o upadkach, tylko o powstaniu. Bo to jest prawdziwe zwycięstwo, choć upadek nie jest wstydem. „Wiele razy wydawało mi się, że się już nie podniosę. Nie chodzi o to, ile razy upadniemy i jak bardzo się potłuczemy, tylko to, czy będziemy w stanie się podnieść, otrzepać z kurzu i ruszyć do przodu. Kobiety, choć sobie z tego nie zdają sprawy, są takim Feniksem z popiołów”
Kayah – kobieta jest jak Feniks