Spis treści
Kiedy nie należy spać z kotem, a kiedy warto wpuścić go do swojego łóżka?
Dla osób, które traktują swoje zwierzęta jak członków rodziny, spanie w jednym łóżku z kotem to codzienność. Mruczący kłębek zwinięty na kołdrze działa na nich kojąco i ułatwia zasypianie. Jednak spanie z kotem nie zawsze jest bezpieczne i nie wszyscy powinni się na nie decydować.
Wylegiwać się w naszych łóżkach nie powinny w szczególności młode kociaki oraz te, które wychodzą na spacery, ponieważ mogą być nosicielami pasożytów i groźnych drobnoustrojów. Także koty, które lubują się w surowym mięsie, są bardziej narażone na zakażenie pasożytami i powinny omijać naszą sypialnię.
Ze spania z kotami powinny zrezygnować osoby z astmą, alergiami oraz dzieci. Na kocim towarzystwie w nocy na pewno nie skorzystają także osoby, które łatwo się wybudzają i mają problemy z zasypianiem.
Zajrzyj do naszej galerii i poznaj plusy i minusy spania z kotem
Koty dla alergików. Sprawdź, jakie rasy są mniej uczulające i dobre dla uczulonych
Alergia na kota to jeden z najczęściej występujących rodzajów uczulenia. Te zwierzęta domowe stwarzają zagrożenie zwłaszcza w przypadku osób z astmą oskrzelową i innymi chorobami alergicznymi, a objaw...
Dlaczego warto mieć kota? To wyjątkowy przyjaciel
Na całym świecie od lat przeprowadzane są badania mające wykazać wpływ posiadania zwierząt domowych na nasze życie. Naukowcy mówią o wielu pozytywnych aspektach opieki nad czworonogiem. Wymieniają wśród nich m.in. o redukcję stresu, poprawę jakości życia i zdrowia oraz lepszą socjalizację.
Dostępne dane sugerują, że ludzie postrzegają zwierzęta domowe jako ważne i wspierające, a obecność zwierzęcia wiąże się ze znacznymi korzyściami sercowo-naczyniowymi, zarówno wśród osób z normalnym ciśnieniem krwi, jak i osób z wysokim ciśnieniem krwi.
Ponadto w świetle przeprowadzonych badań widać, że opieka nad zwierzętami bywa dla właścicieli dużym wsparciem w kryzysowych sytuacjach. Odpowiedzialność za czworonożnego pupila mobilizuje do codziennej aktywności, a także do samorozwoju i nawiązywania więzi społecznych, w szczególności w przypadku osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi.
Dowiedz się także: Dlaczego kot drapie meble i jak go tego oduczyć?
Źródła:
- Psychosocial and psychophysiological effects of human-animal interactions: the possible role of oxytocin Frontiers in Psychology
- Zoonoses in the Bedroom Centers for Disease Control and Prevention
- Ontological security and connectivity provided by pets: a study in the self-management of the everyday lives of people diagnosed with a long-term mental health condition BMC Psychiatry
- Are Pets a Healthy Pleasure? The Influence of Pets on Blood Pressure Current Directions in Psychological Science