Śpisz z psem w jednym łóżku? Badania potwierdzają, że oboje możecie na tym skorzystać! Poznaj plusy i minusy spania z pupilem

Marta Siesicka-Osiak
Jeśli chcesz, żeby spanie z pupilem przynosiło więcej pożytku niż szkody, musisz przestrzegać kilku zasad. Aby je poznać, obejrzyj kolejne slajdy.
Jeśli chcesz, żeby spanie z pupilem przynosiło więcej pożytku niż szkody, musisz przestrzegać kilku zasad. Aby je poznać, obejrzyj kolejne slajdy. OLGA RYAZANTSEVA / GettyImages
Badania pokazują, że ponad 50 proc. właścicieli czworonogów przyznaje się do tego, że... wpuszcza do łóżka swojego psa. Jednak czy na pewno spanie z pupilem wychodzi im na zdrowe? Naukowcy postanowili to sprawdzić. I choć nie każdy powinien gościć psa w sypialni, to wiele osób może dzięki temu poczuć się dużo lepiej. Zobacz, kto i kiedy skorzysta na przytulaniu swojego psiaka.

Spis treści

Jakie są plusy i minusy spania z psem?

Kontakt ze zwierzętami ma bardzo duży wpływ na nasze życie i zdrowie. Jego znaczenie jest coraz częściej badane przez naukowców. Wśród korzyści płynących ze spania z czworonogami wymieniane są najczęściej pozytywne zmiany w psychice. Udowodniono także, że kontakt z psami koi nasze nerwy i poprawia samopoczucie.

Zobacz: Dajesz to psu? Uwaga, zawiera trucizny

Spanie z psem ma zarówno dobre, jak i złe strony. Wśród pozytywów wymienia się przede wszystkim dobroczynny wpływ kontaktu z psami na ludzką psychikę. Ludzie, którzy na co dzień obcują z czworonogami są nie tylko spokojniejsi, ale mogą też liczyć na poprawę wyników badań. Kontakt z psem może pomóc m.in. w obniżeniu poziomu cholesterolu i wyrównaniu ciśnienia.

Minusem spania z psem jest możliwa reakcja alergiczna wywołana kontaktem z sierścią i śliną pupila lub nasilenie objawów astmy. Niebezpieczne mogą się także okazać drobnoustroje i insekty, które pies może zostawić w naszym łóżku.

Plusy i minusy spania z psem

Koty jak psy? Naukowcy sprawdzili, czy dają nam takie samo wsparcie emocjonalne

Koty jak psy? Naukowcy sprawdzili, czy dają nam takie samo wsparcie emocjonalne

Poprawiają nastrój, obniżają ciśnienie krwi, pomagają w walce z depresją. Ich towarzystwo jest bezpłatne i nie wymaga skierowania ani recepty. O kogo chodzi? O koty! Choć nie brakuje naukowych dowodów...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Pies śpi w twoim łóżku? Musisz pamiętać o tych zasadach

Aby spanie z psem przynosiło więcej pożytku niż szkody, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze pies, któremu pozwolimy wchodzić na łóżko, powinien być nam dobrze znany. Nie należy pozwalać na to szczeniakowi oraz świeżo adoptowanemu pupilowi. Także psy z tendencją do dominacji nie powinny mieć zgody na spanie w naszym łóżku.

Ponadto nasz pies musi mieć wszystkie aktualne szczepienia i powinien być regularnie odrobaczany. Ważne, aby był także zabezpieczony przed kleszczami i pchłami. Należy również dbać o jego higienę – kąpać, wyczesywać oraz myć mu zęby – zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Psy nie powinny spać z niemowlętami, ich obecność nie jest wskazana także w łóżku starszego dziecka. Jeśli maluch mocno się upiera przy spaniu z czworonogiem, można pozwolić mu na zasypianie w towarzystwie psa. Później należy psa zawołać i skierować na własne posłanie.

Jeśli decydujemy się na towarzystwo psa w łóżku, musimy pamiętać o wietrzeniu i częstej zmianie pościeli. Należy także zabezpieczyć materac specjalnym, dodatkowym prześcieradłem lub podkładem i regularnie go odkurzać. Spania z psami powinny unikać osoby z alergiami i astmą.

Ty lub twoje dziecko marzycie o zwierzątku domowym? Zobacz, które najlepiej wybrać

Ty lub twoje dziecko marzycie o zwierzątku domowym? Zobacz, które najlepiej wybrać

Zwierzęta domowe towarzyszą nam od zarania dziejów. Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie domu bez czworonoga, gryzonia czy choćby rybek. Jednym z najczęstszych marzeń dzieci jest posiadanie… psa...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Akcesoria dla Twojego pupila!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iza
Zgadzam się z tym materacem, swój mam właśnie z ArtMedic Viscotherapy- piankowy i serdecznie polecam.
M
Marysia
Najważniejsze, aby spać na dobrej jakości materacu, na https://materace-viscotherapy.pl/blog/dlaczego-warto-kupic-dobry-materac-zakup-dobrego-materaca można poczytać, dlaczego warto taki wybrać.
G
Gość
Śpię z psiakiem odkąd go mam :) Mój frenchie działa jak mały termofor, jego jedyna wada to chrapanie, przez które się nie wysypiam. Często zmieniam pościel, a do odkurzania łóżka puszczam roombę, mocno zasysa więc krótka sierść czy kurz i roztocza są wciągnięte.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet