Spis treści
Dlaczego warto spać nago? Kto nie powinien kłaść się bez piżamy?
Brak ciągłego i wystarczająco długiego odpoczynku nocnego prowadzi do poważnych schorzeń. Zbyt krótki sen może skutkować rozwojem cukrzycy typu 2, chorób serca, otyłości, a także depresji. Dbanie o higienę snu ma równie istotny wpływ na nasze zdrowie, jak odpowiednia dieta czy ruch.
Chcąc poprawić jakość snu, możemy zdecydować się na kładzenie się do łóżka bez piżamy. Spanie nago niesie za sobą wiele korzyści. W galerii przedstawiamy najciekawsze plusy płynące ze zrezygnowania z noszenia nocnych okryć.
Zobacz, plusy zdrowotne spania nago
Ze spania bez ubrania powinny zrezygnować osoby, które:
- przechodzą infekcję,
- mają skłonności do alergii skórnych,
- lunatykują,
- śpią ze swoimi pupilami,
- nocują poza domem np. w hotelu.
Do chodzenia bez piżamy nie powinny się także zmuszać osoby, które krępuje spanie nago oraz te, które zazwyczaj mają w sypialni bardzo niską temperaturę.
Co mówi o tobie pozycja w której śpisz? Jedna z nich jest najzdrowsza
Co mówi o Tobie pozycja, w której śpisz? Raczej niewiele. Może za to wspierać twoje zdrowie lub nasilać objawy różnych schorzeń. Sprawdź, jakie cechy przypisuje się osobom wybierającym pozycję embrion...
Zasady zdrowego snu
Temperatura ciała i otoczenia ma ogromny wpływ na szybkość zasypiania i jakość snu. Im bardziej schłodzimy pomieszczenie, w którym śpimy – najlepiej do temperatury między 15 a 19 stopni Celsjusza – tym większa szansa na lepszy sen.
Przed udaniem się do łóżka warto pamiętać nie tylko o przykręceniu kaloryfera i przewietrzeniu pomieszczenia, ale także o unikaniu korzystania z urządzeń elektronicznych przez co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem.
Ekrany emitujące niebieskie światło hamują produkcję melatoniny odpowiedzialnej za przygotowanie organizmu do snu i podnoszą poziom kortyzolu, hormonu stresu – pobudzającego nasz organizm do działania.
Warto także pamiętać, że spanie przy zapalnym świetle źle wpływa na nocny odpoczynek zaburzając wytwarzanie melatoniny. Dlatego okna powinny być szczelnie zasłonięte, a lampy i lampki nocne – zgaszone.
Dowiedz się więcej:
Źródła:
- Influence on Human Sleep Patterns of Lowering and Delaying the Minimum Core Body Temperature by Slow Changes in the Thermal Environment Sleep
- Association between weight gain, obesity, and sleep duration: a large-scale 3-year cohort study Sleep and Breathing
- Self-soothing behaviors with particular reference to oxytocin release induced by non-noxious sensory stimulation Frontiers in Psychology
Zobacz: