Spis treści
Małe zwierzęta domowe, mały problem?
Panuje powszechne przekonanie, że małe zwierzęta domowe to mały problem. Jeśli ślepo w to uwierzymy, może spotkać nas spore zaskoczenie. Niewinnie wyglądająca rybka hodowana w niewielkim akwarium wymaga bowiem nie tylko regularnego karmienia, ale także dbania o czystość jej „domu” – czyszczenia filtrów, kontrolowania napowietrzacza, utrzymywania odpowiedniej temperatury i pH wody.
Kolejne małe zwierzę domowe, takie jak chomik, wbrew pozorom, potrzebuje naprawdę dużej przestrzeni do życia. Popularne, niewielkie klatki z plastikowymi tunelami nie nadają się do komfortowego funkcjonowania gryzonia. Chomik syryjski powinien zamieszkać w klatce lub terrarium nie mniejszym niż 80 x 40 cm. Odpowiedzialny właściciel powinien zadbać nie tylko o odpowiednie wyposażenie chomiczego lokum – powinna znaleźć się w niej kuwetka z piaskiem, konary, dobrany do gabarytów zwierzęcia kołowrotek – ale także o to, aby zwierzę się nie nudziło i miało odpowiednio skomponowany jadłospis.
Zobacz: Prezenty dla psów i kotów na święta. Z tych upominków na Boże Narodzenie pupile na pewno się ucieszą
Także żółw, który wydaje się wyjątkowo mało absorbującym zwierzęciem, wymaga fachowej wiedzy, codziennej uwagi i troski. Trzeba zadbać o to, aby terrarium było dopasowane do wymagać danego osobnika – jedne mogą zdrowo funkcjonować w temp. 20 stopni Celsjusza, kiedy inne potrzebują prawie 40 stopni. Żółw musi mieć też odpowiednio skomponowaną dietę dostosowaną do tego czy jest on roślinożerny, mięsożerny czy wszystkożerny.
Zwierzęta domowe dla dzieci
Jeśli dziecko marzy o zwierzęciu i jest na tyle duże, by podjąć się przynajmniej częściowej opieki nad nim, warto rozważyć zakup lub adopcję zwierzaka. Musi być to jednak zawsze decyzja całej rodziny, a rodzice muszą mieć świadomość, że mimo deklaracji dzieci, to oni – jako osoby dorosłe – są ostatecznie odpowiedzialni za nowego domownika. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której zwierzę po kilku tygodniach, z powodu zaniedbań dzieci, będzie szukało nowego domu.
Jakie zwierzę wybrać dla dziecka? W pierwszej kolejności warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać, o jakim pupilu marzy. Jeśli będzie to np. pies i jesteśmy skłonni podjąć się opieki nad jednym z najbardziej absorbujących zwierząt domowych, dobierzmy typ psa, do naszych możliwości, oczekiwań i warunków – do mieszkania w bloku zdecydowanie bardziej nadają się niewielkie i raczej spokojne psy.
Wybór najlepszych psów do bloku znajdziesz w tekście: TOP 5 ras, które najlepiej odnajdą się w niewielkim mieszkaniu
Ponadto warto mieć świadomość, że wbrew pozorom uroczy szczeniak, nie zawsze jest najlepszym towarzyszem małego dziecka. Młody, ale ułożony pies, często będzie dużo przyjemniejszym i mniej inwazyjnym towarzyszem – ma już za sobą etap gryzienia wszystkiego i wszystkich, załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu (co może być wyjątkowo uciążliwie, jeśli w domu są małe dzieci). Ponadto znany jest już jego charakter i usposobienie, a w przypadku kundelka – docelowa wielkość.
Jeśli dziecku marzy się kot, a my także marzymy o mruczącym towarzyszu, upewnijmy się w pierwszej kolejności, że nikt z domowników nie ma alergii. Wytłumaczmy dziecku, że koty nie zawsze mają ochotę na pieszczoty i potrafią dotkliwie podrapać.
O rasach kotów dla alergików pisze Anna Rokicka-Żuk ze Strony Zdrowia, w materiale: Te rasy kotów są uważane za hipoalergiczne. Choć alergia na kota może nie zniknąć, objawy uczulenia można zredukować
Wielu rodziców decyduje się w ramach „testu” na zakup jednego z małych zwierząt – myszy, chomika, szczura lub królika. Sprawdzają, czy dziecko nie straci szybko zainteresowania pupilem i rzeczywiście sumiennie zadba o jego nakarmienie i wyczyszczenie klatki.
Jednak wybór nawet tak małego zwierzątka nie jest prosty i wiąże się ze wzięciem odpowiedzialności za los małej istoty. Zanim zdecydujemy się na zakup gryzonia, warto poznać jego zwyczaje i przyzwyczajenia, ponieważ nie każdy z nich jest tak samo towarzyski i dający się oswoić.
Zobacz, w naszej galerii, czym charakteryzują się chomik, mysz i inne gryzonie:
Bezproblemowe zwierzęta domowe – lista
Internauci często poszukują odpowiedzi na pytanie o najbardziej bezproblemowe zwierzę domowe. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ dla każdego z nas bezproblemowość oznacza coś innego. Dla jednego sprzątanie kociej kuwety, chodzenie na spacery czy wyczesywanie sierści nie będzie żadnym problemem, a dla drugiego będzie to przykry obowiązek.
Jednak najczęściej wśród bezproblemowych zwierząt wymienia się:
- rybki,
- małe gryzonie,
- żółw lądowy,
- patyczaki.
Na listę trafiają też ptaki i zwierzęta egzotyczne, w przypadku tych drugich trzeba pamiętać, że wiele z nich odżywia się jedynie żywym pokarmem, co dla wielu osób, może być zbyt dużym wyzwaniem.
Zadbaj, aby Twój kot spędzał aktywnie czas
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek