Modowy "must have"
W historii mody są obecne od dziesięcioleci. Mają swoje złote chwile i gorsze momenty, jednak nigdy nie dają o sobie zapomnieć. Przedstawiamy najbardziej kultowe modele kurtek, których nie może zabraknąć w żadnej szafie:
Dżinsówka
Dżinsowa "katana" to absolutny klasyk. Historia tej kurtki liczy sobie ponad 150 lat. Najpierw odzież z grubej bawełny nosili poszukiwacze złota, później robotnicy. Dżinsową kurtkę wypromowała marka Levi Strauss, która wypuściła na rynek pierwszy model w roku 1925. Krój, który do dziś jest uznawany za kultowy, zawdzięczamy jednak firmie Lee, która zaprojektowała go w latach 30. XX wieku. Największą popularność "katana" zyskała jednak w latach 60, gdy trafiła do hollywoodzkich produkcji. Od wielu dekad dżinsowa kurtka jest elementem codziennego stroju i absolutnym "must have".
Ramoneska
To chyba najbardziej charakterystyczny model skórzanej kurtki. Ten pierwotnie motocyklowy element ubioru zaprojektował w 1928 roku Irving Schott. Model nosił nazwę Perfecto i początkowo przeznaczony był tylko dla amatorów jazdy na motocyklach. Na srebrnym ekranie ramoneska pojawiła się w 1954 roku. W filmie "Dziki" nosił ją sam Marlon Brando. W latach 60 i 70 stała się znakiem charakterystycznym subkultur związanych z muzyką rockową. W kultowym filmie "Grease" nosili ją "niegrzeczni chłopcy", z Johnym Travoltą na czele, co również sprawiło, że ramoneska stała się symbolem niezależności i buntu. Nazwa kurtki pochodzi od powstałego w 1974 zespołu punkrockowego The Ramones.
Bomberka/szwedka/flejers/pilotka
Kurtka, obecnie najbardziej znana pod nazwą "bomberka", wcześniej zwana pilotką, a w niektórych kręgach "szwedką" lub "flejersem" przeszła chyba najwięcej metamorfoz. Z pierwowzorem – czyli lotniczym "bomber jacketem" z 1931 roku łączy współczesne kurtki charakterystyczny krój. Początkowo ubiór amerykańskich pilotów szybko został zaadoptowany przez modę uliczną i rozpropagowany przez gwiazdy kina. Ciężką skórę zaczęły zastępować kolejne materiały, największym powodzeniem cieszyły się modele uszyte z lekkiego i wytrzymałego nylonu używanego do szycia spadochronów. W latach 80 była znakiem rozpoznawczym członków subkultur młodzieżowych. Od paru lat przeżywa swój renesans i, w różnych kolorystycznych i materiałowych wersjach, jest noszona zarówno przez modelki na wybiegach, gwiazdy i celebrytki, jak i ulicę.