4. Do związku wkrada się rutyna
Po ślubie życie partnerów staje się bardzo przewidywalne i zorganizowane. Prowadząc wspólnie dom czy zakładając rodzinę, właściwie nie może być inaczej. Jednak nadmierna przewidywalność i rutyna mogą być bardzo szkodliwe, a wręcz zabójcze dla związku. Znudzeni mężowie czy żony niekiedy zaczynają szukać odmiany angażując się w romanse…
5. Małżonkowie zatracają swoją indywidualność
Jak wiadomo, związek to sztuka kompromisu, jednak z wzajemnym dopasowywaniem się nie można przesadzić. Partnerzy w związku czasami niepotrzebnie rezygnują ze swoich pasji i przyzwyczajeń dla drugiej osoby. To bardzo szkodliwy, lecz często spotykany mechanizm, który można zaobserwować w małżeństwach.
6. Większe oczekiwania i wymagania
W początkowej fazie relacji zwykle dajemy sobie dużo swobody, żyjemy spontanicznie i wszystko wydaje się bardzo proste. Po sformalizowaniu związku, nagle pojawiają się pretensje, oczekiwania i narastanie wzajemnych oczekiwań wobec siebie. Podobno kobiety mają nadzieję, że mąż po ślubie się zmieni, a mężczyźni liczą na to, że ich żona pozostania taka sama, jaka była przed ślubem. Niestety w praktyce najczęściej jest odwrotnie. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce właśnie po ślubie? Partnerzy zapominają, że planując z kimś życie, trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie i drugą osobę i już nie można robić tylko tego, na co ma się ochotę. Oczekiwania i wymagania są więc nieuniknione.
7. Partnerzy przestają dbać o swój wygląd
To związane jest z tym, że małżonkowie w sformalizowanym związku czują się zbyt pewnie. Partner jest już „zdobyty”, nie ma więc już takiej potrzeby imponowania sobie nawzajem. Oczywiście wszystko to dzieje się na poziomie podświadomości, warto jednak zdawać sobie sprawę z takich zachowań.