Polki pozostają bierne zawodowo
Co druga kobieta lub dziewczyna w wieku umożliwiającym pracę (od 15 lat wzwyż) jest aktywna zawodowo (48,3%), podczas gdy pracujący mężczyźni w tej samej grupie wiekowej stanowią 64,9% wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn - wynika z danych GUS za II kw. 2019 roku.
Kobiety myślą o pracy, ale jej nie szukają
37% kobiet w wieku 25–49 lat chciałoby pracować, ale nie szuka pracy. Iga Magda wskazuje na trzy czynniki, które mogą zwiększyć aktywność zawodową kobiet. Są to: większe zaangażowanie mężczyzn w opiekę i prace domowe, poprawa jakości usług opiekuńczych i edukacyjnych (np. dostępu do żłobków i przedszkoli) oraz przyjazny dla rodziców rynek pracy.
Większość kobiet nie ma wpływu na godziny pracy
60% polskich pracownic nie może decydować o godzinach pracy - utrzymuje Iga Magda. Kobiety pracują w sklepach, placówkach handlowych, szpitalach czy magazynach, często w godzinach nocnych, co przekłada się na ich zdrowie.
71% kobiet z podstawowym wykształceniem oraz 63% pracownic ze średnim wykształceniem nie ma wpływu na godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Tylko 7% mieszkanek wsi może korzystać z elastycznych godzin pracy.
Matki na rynku pracy mają pod górkę
Wiele kobiet rezygnuje z kariery zawodowej na rzecz wychowywania dzieci. Nie zawsze jest to świadomy wybór. Ze względu na długie przerwy w zatrudnieniu jest im trudno wrócić na rynek pracy i objąć dobrze płatne stanowiska. Taka sytuacja przekłada się na niższe zarobki i świadczenia emerytalne. Pracownice mają także problem z zachowaniem równowagi między życie prywatnym i zawodowym, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.