O zęby trzeba dbać, a w ciąży jest to niezwykle istotne. Choroby dziąseł, zapalenia mają negatywny wpływ na płód. Nie należy obawiać się wizyty u dentysty, nosząc w brzuchu małego człowieka. Jest to całkowicie bezpieczne. Dlatego prezentujemy mity i fakty na temat leczenia zębów w ciąży.
Ciąża niszczy zęby – MIT
Jednym z najczęstszych mitów powtarzanych jest to, że dziecko w brzuchu zabiera matce wapń, przez to zęby częściej się psują. To nie ciąża niszczy zęby tylko zła higieny jamy ustnej, wcześniejsze niedoleczenie zębów, częste podjadanie i problemy z dziąsłami. Nieodpowiednie szczotkowanie zębów powoduje odkładanie się kamienia, który przedostaje się do rozpulchnionych dziąseł. Czego skutkiem mogą być nawet chwiejące się zęby.
W ciąży nie można leczyć zębów – MIT
Wszyscy ci, którzy twierdzą, że w ciąży nie można leczyć zębów, są w wielkim błędzie. W tym czasie trzeba chodzić do stomatologa, a w razie konieczności podjąć leczenie. Wizyta u lekarza nie ma wpływu na stan zdrowia matki i dziecka, natomiast nieleczone i chore zęby już tak. Jeżeli u ciężarnej pojawiła się próchnica, zapalenie miazgi zęba czy paradontoza musi podjąć leczenie. Zignorowanie tych chorób może prowadzić do stanów zapalnych, które mogą dopiero być niebezpieczne.
W ciąży nie mogą być leczone zęby ze znieczuleniem – MIT
Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie poinformować lekarza, że kobieta spodziewa się dziecka, wówczas dobierane są odpowiednie ilości i rodzaje środków znieczulających. Dobrze dobrane leki, które uśmierzają ból u dentysty, nie mają żadnego wpływu na dziecko. Dodatkowo ograniczają stres matki, który jest w tym stanie niewskazany.