Choroby dziąseł kobiety mają wpływ na dziecko – FAKT
Podczas ciąży należy odpowiednio dbać o zęby i dziąsła. Zła higiena jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia dziąseł i stanu zapalnego. Typowymi objawami są bolące i rozpulchnione dziąsła, które mogą krwawić. Warto wówczas wybrać się do stomatologa, bo nieleczone takie schorzenia mogą doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Nie należy wykonywać zdjęć RTG w ciąży – FAKT/MIT
Nowoczesne urządzenia RTG emitują minimalną dawkę promieniowania, która raczej nie powinna mieć wpływu na dziecko. Zdjęcie RTG jednego zęba może być całkowicie bezpieczne przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, czyli założenia specjalnego fartucha, osłon oraz wykorzystaniu naprawdę dobrego sprzętu. Jednak wszelkiego rodzaju prześwietlenia należy wykonywać w ostateczności i najlepiej w II lub w III trymestrze ciąży.
Usuwanie kamienia na zębach szkodzi – MIT
Wiele kobiet w ciąży obawia się także przeprowadzenia niektórych zabiegów higienizacyjnych np. usuwania kamienia nazębnego, który się przeprowadza za pomocą bardzo intensywnych drgań. Tak naprawdę zabieg ten jest całkowicie bezpieczny.
Zabronione jest leczenie kanałowe – MIT
To nie prawda, że leczenie kanałowe nie jest wskazane w czasie ciąży. Nowoczesny sprzęt, higiena i dobry dentysta to gwarancja bezpiecznego dla matki i dziecka leczenia kanałowego. Większym zagrożeniem jest stan zapalny, który jest szczególnie niebezpieczny dla płodu.