7. Zapisz się na jogę
Ludziom, którzy nie lubią zajęć sportowych, polecamy gimnastykę w domu. Może to być fitness, pilates, joga albo gimnastyka z Martyną Wojciechowską. W zależności od potrzeb i preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie.
6. Zacznij medytować
Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji do medytowania: Insight Timer, Headspace, Calm czy Ten Percent Happier to tylko niektóre z nich.
Ucząc się medytacji, warto jednak pamiętać, że nic nie jest tak pomocne, jak kontakt z żywym nauczycielem, z którym możemy podzielić się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami. Dlatego zalecamy naukę medytacji w grupie.
W Polsce, jak i na świecie, działa wiele szkół medytacji, które świadczą fachową pomoc i organizują regularne spotkania medytacyjne (online i stacjonarnie). Niezbędne informacje o regularnych spotkaniach z medytacją można znaleźć m.in. naFacebooku. Zwolennicy medytacji chrześcijańskiej także znajdą coś dla siebie.
5. Zadbaj o higienę snu
Nawet regularna medytacja czy aktywność fizyczna nie przyniosą zamierzonego efektu, jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę snu. Warto chodzić spać na tyle wcześnie, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią dawkę wypoczynku i głębokiego snu (najlepiej o stałej porze). Powinniśmy każdej nocy spędzać w łóżku podobną ilość czasu.
Pod względem długości snu nie ma jednej, złotej recepty. W każdym przypadku potrzeby związane z wypoczynkiem należy rozpatrywać indywidualnie. Warto jednak przestrzegać zasady, zgodnie z którą nie korzystamy przed snem z urządzeń mobilnych emitujących pobudzające nas, niebieskie światło.
4. Pozwól sobie na zabawę
W życiu każdego człowieka ważna jest zabawa - dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Cytując Marshalla Rosenberga, twórcę Porozumienia bez Przemocy (NVC), „Nie rób nic, co nie jest zabawą”. Aby żyć w równowadze, potrzebujemy obudzić w sobie wewnętrzne dziecko oraz pozwolić sobie na chwilę szaleństwa i beztroski.